portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Holokaust: w interesie judaizmu?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Polityka wschodnia: Ukraina - dziwka Międzymorza
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Kobietom pod rozwagę ...*, ..., *****
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Po co są kobiety...
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Potrzebna nowa nacjonalizacja
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Afera FOZZ a "osiągnięcia" Balcerowicza
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Ochrona danych a inwiligacja
Krzysztof J. Wojtas · Bieżące
Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas · Bieżące
Kobieta a cywilizacja; rodzina (8)
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2016.08.10 20:08

ZUS, NFZ a emerytury i zdrowie

   
 

Toczy się debata nad kształtem rozwiązań dotyczących i zabezpieczeń emerytalnych, i organizacji i zakresu świadczeń zdrowotnych.

 

 


 

 

Co można dorzucić do tego tygla? Może nieco inne spojrzenia - powrót do korzeni. Tam zaś mamy rodzinę jako podstawową komórkę, która pierwotnie wypełniała wskazany zakres działań zabezpieczających, a do tego jeszcze zajmowała się kwestią zapewnenia następstwa pokoleń i kształceniem.

Dopiero traktując łącznie wszystkie te cele możemy przeanalizować, czy państwo, przejmując wskazaną rolę - wypełnia ją prawidłowo.

Błędem podstawowym zatem było rozdzielenie poszczególnych zadań, gdyż, a na to wskazuje praktyka, często dochodzi do nadmiernego forowania jednej z dziedzin. Z taką sytuacją mieliśmy i jeszcze mamy do czynienia w odniesieniu do świadczeń emerytalnych; zbytnie ich zawyżenie w latach 90 - tych skutkowało zmniejszeniem dbałości o zastępstwo pokoleń, co przy emigracji zarobkowej stworzyło lukę międzypokoleniową.

Dlaczego, przy świadomosci tej sytuacji, powrót do scalonego spojrzenia na tę problematykę natrafia na tak wielkie opory?

Tu sytuacja jest dosyć prosta: blokadą na tej drodze są korzyści jakie mają niektóre grupy społeczne z istniejącej sytuacji.

Przede wszystkim wrzucanie środków przeznaczonych na te cele do jednego (odrębnego dla każdego z celow) worka pozwala na korzystanie ze świadczeń specjalnych przez wąskie grupy. Mamy np. służbę zdrowia, gdzie niektóre grupy zawodowe mają odrębny sposób organizacji świadczeń, ale przecież są finansowane z tego samego źródła. Tak jest w MSW, ale też odbudowywane są świadczenia specjalne blisko związane z organami centralnymi władzy - także posłów i senatorów.

 

Podobna sytuacja jest z emeryturami. Występują grupy uprzywilejowane, a dochodzi jeszcze inny czynnik, czyli kwestia oceny "społecznej przydatności" danego zawodu i okresowa polityka państwa - są grupy zawodowe traktowane preferencyjnie w danym okresie, a to przekłada się na wysokość emerytur w sytuacji, gdy powód ustał, bądź nawet jest sprzeczny z bieżącymi preferencjami. W takim przypadku wysokość emerytury budzi społeczne niezadowolenie.

 

Jest jeszcze jeden czynnik. Obydwa fundusze powinny w sposób przejrzysty prezentować sposów wydatkowania środków. Czyli powinien być przeprowadzany audyt. Tak nie jest. Dlaczego?

 

Pojawiają się spostrzeżenia, że zbyt dużo ludzi zajmuje się stroną organizacyjną przekazywania świadczeń; cały proces wymaga znacznego uproszczenia.

Wydaje się, że finansowanie obu rodzajów świadczeń z jednego źródła (podatki scalone) jest dobrym krokiem. Następnym jaki się nasuwa, to ujednolicenie świadczeń. W przypadku emerytur - jedno gwarantowane procentem PKB świadczenie dla wszystkich. Oczywiście, że każdy mógłby zapewnić sobie dodatkowe środki, ale to na bazie indywidualnej zaradności - fundusze specjalne, nieobowiązkowe.

Z kolei opieka zdrowotna powinna także dotyczyć tylko podstawowego zakresu + organizacja służb ratowniczych. Opieka specjalistyczna to już domena indywidualnych zabezpieczeń. Oczywiście, tak jak w przypadku emerytur, nakłady na sferę świadczeń podstawowych powinny być uzależnione od PKB (lub innego, bardziej adekwatnego w tym przypadku czynnika odniesienia).

 

I jeszcze jedna uwaga. System emerytalny postrzegany jest jako bezwzględne dobro. Tymczasem dla wielu ludzi przejście na emeryturę jest wielką tragedią; tracą sens życia przestając być potrzebnymi. Dlatego wiek emerytalny powinien być traktowany jako uprawnienie do pobierania świadczeń, które nie wymaga rezygnacji z pracy, a jedynie wspomaga osobę starszą kompensując jej mniejszą wydolność. Być może należałoby, przy zmniejszonym wynagrodzeniu, zmniejszyć wymagania? Zwiększyć możliwość korzystania z dodatkowych dni wolnych lub skrócić czas pracy? Państwo mogłoby także zmniejszać opodatkowanie pracy ludzi starszych.

Poruszone tematy są dyskusyjne i co do formy, i co do zakresu. Wydaje się, że powinny być brane pod uwagę przy projektowanych zmianach.

 

 

 
1119 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: cywilizacja, kobieta, rodzina, społeczeństwo.
Zeszyt tematyczny: 8. Instytucje Rzeczypospolitej - kobieta i rodzina.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
JPII i Putin - epigoni przemijających potęg
Z perspektywy cywilizacyjnej obie te postacie, znakomite, pełnią podobną rolę – jeden w Cywilizacji Katolickiej, drugi Cywilizacji Turańskiej (o ile można ją uznać za w pełni rozwiniętą).

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-10-11 09:25
W zeszycie tematycznym nr 13.
23 odsł.
Wielka Lechia - logicznie i z fantazją
Co i rusz pojawiają się teksty tyczące Wielkiej Lechii. Czytam z ciekawości, ale większość jest nasycona  chciejstwem pozbawiającym logiki.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-09-29 09:18
W zeszycie tematycznym nr 13.
36 odsł.
Cywilizacja a kultura
Istnieje pewien dysonans pojęciowy tyczący tych określeń. Warto zastanowić się nad tego przyczyną.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-09-25 19:35
W zeszycie tematycznym nr 13.
43 odsł.
Źródła potęgi żydowskiej. Opracowanie własne
Żydzi nie są wielkim narodem, ale ich pozycja w świecie bliska jest dominującej, a na pewno przekracza naturalne możliwości. Wydaje się, że warto zastanowić się nad przyczyną i to bez antysemickich konotacji.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-09-14 17:38
W zeszycie tematycznym nr 13.
48 odsł.
Akademia Cywilizacyjna
Cywilizacje   Rozważania cywilizacyjne jakie prowadzę sukcesywnie poszerzają rozumienie zarówno pojęcia jak i elementów składowych.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-08-16 17:17
W zeszycie tematycznym nr 13.
108 odsł.
Totalnie, aż do samozagłady
Rzekomo następuje podział na 2 plemiona; ten podział istniał cały czas a jedynie nie w pełni się ujawniał.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-08-14 08:15
W zeszycie tematycznym nr 12.
99 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1613 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1751 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1751 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2040 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2040 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2040 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2040 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2040 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2071 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2071 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2094 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2094 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2095 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2101 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2103 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2103 dni temu
więcej…