portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Cywilizacja Polska: konieczna zmiana strategii ("epidemicznej")
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Skutki "jerozolimskiego holokaustu"
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Stalin i III Wojna Światowa
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Stosunek do Powstania Warszawskiego
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Świat a ustawa o IPN
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wyjątkowość holokaustu ...
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Czy żydów należy leczyć?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Przyczyny holokaustu
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Synergia wiary a Polska
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Szydło, Morawiecki, Kaczyński, Duda ...
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2017.09.05 08:42

O reparacjach

   
 

Dla normalnego człowieka, przy w miarę uczciwym postawieniu sprawy, reparacje są należne Polsce bez żadnych podtekstów; Niemcy dokonali zniszczeń i powinni ponieść za to stosowne konsekwencje.

 


 

 

Sprawa ma jednak wiele pobocznych aspektów. Przede wszystkim warto rozważyć jak układały się stosunki między Polską, a Niemcami po wojnie i w jakim kierunku zdążają obecnie.
 
Na pewno istniały w stosunkach między nami pewne ekonomiczne ułatwienia ze strony Niemiec na rzecz Polski, których motywacją mogły być wojenne zaszłości. Warto i należy mieć to na uwadze i nie można tych kwestii pomijać.
Jednak należy też porównać te korzyści z wielkością strat poniesionych przez Polskę na skutek działań wojennych, ale także na skutek celowych działań niszczących - tak, jak w stosunku do Warszawy. W tych samych kategoriach powinny być traktowane zbrodnicze działania podobne w wymowie nalotowi na Wieluń - zupełnie nieuzasadnione w sensie wojskowym. W tych samych kategoriach należy traktować niemieckie ludobójstwo: tu nie ma "wybaczam" i i nie ma przedawnienia.
 
Z kolei warto rozważyć "pomoc" niemiecką dla Polski. Jak pamiętam, a była to informacja dostępna w mediach, na początku lat 90 - tych, że rząd niemiecki utworzył specjalny fundusz wspierania kupna polskich przedsiębiorstw przez niemieckich inwestorów. Czyli oficjalny fundusz łapówkarski na ten cel przeznaczony. Fakt, szybko sprawę zatuszowano. Niemniej jest pytaniem o etyczne zasady jakimi kierowali się Niemcy w kontaktach gospodarczych z Polską. Bo to, że sami (Balcerowicz) stworzyliśmy po temu okazję nie oznacza, że usprawiedliwia to okazji wykorzystanie. 
Sprawa przynależności do UE i przyznanych Polsce funduszy infrastrukturalnych. Tę kwestię przedstawiano Polakom jako pewnego rodzaju wsparcie mające na celu wyrównanie poziomu rozwoju Polski (i reszty środkowowschodniej Europy) do stanu zbliżonego do części zachodniej, a przy szczodrości względem Polski najbogatszego państwa UE, czyli Niemiec.
Jeśli jednak porównać korzyści niemieckie - zlikwidowanie konkurencyjnego przemysłu polskiego (choćby przemysł stoczniowy), to już ta "szczodrość" przestaje mieć walor etyczny, a staje się ochłapem rzuconym "na otarcie łez". I nawet to jest już kwestionowane w wypowiedziach zachodnich polityków (Macron).
Dodając do tego całą politykę medialną, która kieruje się zdjęciem z Niemców odium odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i przypisanie tychże niewiadomego pochodzenia "nazistom", do których coraz częściej zalicza się Polaków, i uzupełniając pojawiającymi się próbami nadawania ocen moralnych przez Niemców Polakom (niedawne wystąpienie Merkel), otrzymujemy obraz Niemiec w ich faktycznym wymiarze. Czyli spadkobierców III Rzeszy, którzy jedynie czasowo i w ograniczonym stopniu skłonni są pamiętać o swojej przeszłości.
W takim kontekście - wystąpienie o reparacje wydaje się moralnie uzasadnione i będzie przypomnieniem niemieckich "dokonań".
 
Jak można spróbować sprawę rozwiązań bez narażenia się na zarzut spóźnionej zachłanności?
Przede wszystkim dokonać podliczenia strat ze szczególnym wykazaniem tych, których nie da się uzasadnić działaniami wojennymi, a wynikających ze zbrodniczych poczynań władz niemieckich. Ten rachunek przedstawić Niemcom i po prostu zapytać jak zamierzają sprawę uregulować.
Dopiero po otrzymaniu odpowiedzi, jeśli nie będzie to odpowiedź poważnie traktująca kwestię, warto rozważyć dalsze kroki. I to bez podszeptów o chrześcijańskim miłosierdziu.
 

 
798 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: wartości, wyznaczniki cywilizacji, narzędzia cywilizacji, polityka światowa.
Zeszyt tematyczny: 9. Rzeczpospolita a Naród.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Źródła potęgi żydowskiej. Opracowanie własne
Żydzi nie są wielkim narodem, ale ich pozycja w świecie bliska jest dominującej, a na pewno przekracza naturalne możliwości. Wydaje się, że warto zastanowić się nad przyczyną i to bez antysemickich konotacji.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-09-14 17:38
W zeszycie tematycznym nr 13.
11 odsł.
Akademia Cywilizacyjna
Cywilizacje   Rozważania cywilizacyjne jakie prowadzę sukcesywnie poszerzają rozumienie zarówno pojęcia jak i elementów składowych.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-08-16 17:17
W zeszycie tematycznym nr 13.
72 odsł.
Totalnie, aż do samozagłady
Rzekomo następuje podział na 2 plemiona; ten podział istniał cały czas a jedynie nie w pełni się ujawniał.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-08-14 08:15
W zeszycie tematycznym nr 12.
52 odsł.
O sensie życia - cywilizacyjnie
Zawirowania związane z rozgardiaszem etycznym wynikającym z wielokulturowości, jaka ostatnio obowiązuje w naszym kręgu cywilizacyjnym, wymuszają powrót do pytania o sens i cel istnienia człowieka

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-08 17:52
W zeszycie tematycznym nr 10.
81 odsł.
Nienawidzę żydów po polsku
Że żydów z małej litery? Bo to ideowe, a nie genetyczne . Że „po polsku”? Bo jest istotna różnica znaczenia słowa „nienawiść” między Cywilizacją Polską a judaizmem.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-01 11:50
W zeszycie tematycznym nr 9.
103 odsł.
Polskość, chrześcijaństwo, katolicyzm, judaizm
Pojawiły się sugestie, aby wyjaśnić "cywilizacyjnie" różnice między polskością a katolicyzmem, zwłaszcza wobec prób ich utożsamiania.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-25 15:25
W zeszycie tematycznym nr 10.
108 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1575 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1714 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1714 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2002 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2003 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2003 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2003 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2003 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2033 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2033 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2056 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2056 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2058 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2063 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2065 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2065 dni temu
więcej…