portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Cywilizacja Polska: konieczna zmiana strategii ("epidemicznej")
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Skutki "jerozolimskiego holokaustu"
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Stalin i III Wojna Światowa
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Stosunek do Powstania Warszawskiego
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Świat a ustawa o IPN
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wyjątkowość holokaustu ...
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Czy żydów należy leczyć?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Przyczyny holokaustu
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Szydło, Morawiecki, Kaczyński, Duda ...
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
O reparacjach
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2018.01.18 10:59

Synergia wiary a Polska

   
 

Czy istnieje szansa na odbudowę Rzeczypospolitej? Spójrzmy na to przez pryzmat wiary.

 


 

 

Na Salonie24.pl jest blog prof. Jadczyka , fizyka, a przy tym matematyka. Ostatnio prof. Jadczyk zamieszcza cykl notek na temat zjawisk nieznanych, albo raczej nie akceptowanych przez współczesną naukę. Chodzi konkretnie o zjawiska kinetyczne, które nie mają naukowego wytłumaczenia, a były badane w Polsce w latach 70-tych ub. wieku. (Większość badań związanych z takimi i podobnymi zjawiskami jest utajniona, gdyż może mieć znaczenie militarne).

Biorę udział niekiedy w dyskusjach dotyczących struktury rzeczywistości, a wskazana tematyka „zahacza” o ten problem. To z racji, że współczesna nauka nie wyjaśnia wszystkich aspektów rzeczywistości: zjawiska wychodzące poza zakres obowiązujących paradygmatów są w najlepszym razie pomijane, a w bardziej zaawansowanym stadium – ludzie starający się je wyjaśnić są sekowani.

Do tej sfery „nauki” w równym stopniu należy zaliczyć agnostycznych naukowców jak i fundamentalistów religijnych; i jedni i drudzy pomijają racjonalne wnioski jakie się nasuwają przy próbach holistycznego ujęcia oceny otaczających nas zjawisk.

 

Przykładem niech będzie tu odniesienie do tematyki mojej ostatniej notki („Ewangelia a Biblia (5)”), w której poruszam kwestię cudów dokonywanych przez Chrystusa.

Wskazałem tam na przynajmniej trzy rodzaje „manifestacji” duchowej:

- oddziaływanie o charakterze określanym obecnie jako bioenergoterapia (uzdrowienie kobiety poprzez dotknięcie szat i odczucie „ujścia” mocy. Opisany przykład świadczy o istnieniu sił – energii, które oddziałują w sferze naszej rzeczywistości – dają tu zauważalny efekt.

- oddziaływanie magiczne, gdy Jezus przywraca ślepcowi wzrok po posmarowaniu oczu śliną zmieszaną z ziemią. To świadczy o możliwości uzyskania wpływu na zdarzenia (zjawiska) fizyczne poprzez jakieś (jakie?) czynności, które poprzez wpływ na siły (pola) o nieznanym nam charakterze powodują skutki obserwowalne w rzeczywistości.

- oddziaływanie w sferze ducha (?), gdy Chrystus wskrzesza Łazarza, ale dla wzmocnienia swego działania bierze ze sobą dwóch najbardziej mu oddanych uczniów, co powoduje, jak można sądzić, wzrost oddziaływania poprzez efekt synergii.

 

Czy ostatni przypadek można określić jako SYNERGI WIARY?

Wiara jest tu rozumiana jako przekonanie o możliwości uzyskania efektu fizycznego poprzez „oddziaływanie” duchowe, czyli wpływ na siły spoza sfery znane nauce  (lub lepiej – potocznemu doświadczeniu jakie uzyskujemy w trakcie życia).

Synergia wiary – to nic innego jak efekt wynikający ze wspólnego oczekiwania i przekonania o zaistnieniu fizycznych skutków na skutek naszych pragnień.

Czy jest to coś nadzwyczajnego?

Mamy z tym do czynienia w naszej codzienności i cuda tego typu zdarzają się często tyle, że staramy się je pomijać, a chcielibyśmy, aby każde nasze życzenie spełniało się natychmiast zapominając, że zazwyczaj takie życzenia są sprzeczne. Sprzeczne zwłaszcza w „wykonaniu” większej ilości osób.

Biblia, czerpiąc z wcześniejszych przekazów, zamieszcza uwagę o wieży Babel. Opis można tłumaczyć jako możliwość oddziaływania na „plany Boże” poprzez synergicznie wyrażoną wolę ludzi. „Pomieszanie języków”, to nic innego jak zerwanie tej synergii duchowego oddziaływania i skierowanie jej na wzajemnie niwelujące się kierunki.

Także w nauczaniu Chrystusa przebija taka myśl, gdy wspomina o wierze i możliwych jej skutków. Modlitwa wspólna – to ukierunkowanie duchowego oddziaływania na uzyskanie określonego celu.

 

Czy takie postawienie sprawy, co sugerują nam „wyznawcy jedynej słusznej religii”, czyli módlcie się, a Pan Bóg (jeśli zasłużycie) da wam to, co jest wam potrzebne, jest właściwe?

Można mieć szereg wątpliwości już z tej racji, że wiara w tę formę oddziaływania może być słaba. Istnieje jednak dużo większe niebezpieczeństwo – brak jednoznacznie określonego celu. Bo jeśli mówimy POLSKA, to (za Słowackim) jest pytanie : JAKA?

 

Moje działanie nastawione jest na określenie naszych oczekiwań odnośnie relacji w strukturze Rzeczypospolitej, a wynikających z wartości na jakich chcemy te relacje tworzyć.

Na razie idzie to kiepsko, gdyż wiele spraw jest zmanipulowanych, od znaczenia słów zaczynając. Idea Rzeczypospolitej musi nabrać wyraźnego kształtu w naszej wyobraźni, a dopiero wtedy można modlitwą (synergią wiary) wspomóc jej odbudowę.

Wspomóc, gdyż na tym etapie nie jest możliwe, aby kształt RP był jednakowo wyraźnie postrzegany przez wszystkich. Drugie, że z pewnością znajdzie się dużo przeciwników idei, co zmniejsza „ZDOLNOŚCI REALIZACYJNE”.

 

Czemu to piszę, zdając sobie sprawę, że dla wielu poruszona tematyka jest oszołomstwem i z takim zarzutem na pewno się spotkam?

Tylko tyle, że nasze możliwości działania we wspólnym dziele mogą i powinny dotyczyć nie tylko sfery „potocznego” oddziaływania, ale  dotyczyć także „sfery ducha”. Tu także jest duże pole działania wynikające z wiary. I tego nie należy pomijać.

 

 
810 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: wartości, wyznaczniki cywilizacji, narzędzia cywilizacji, polityka światowa.
Zeszyt tematyczny: 10. Wiara, wiedza a cywilizacja.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Źródła potęgi żydowskiej. Opracowanie własne
Żydzi nie są wielkim narodem, ale ich pozycja w świecie bliska jest dominującej, a na pewno przekracza naturalne możliwości. Wydaje się, że warto zastanowić się nad przyczyną i to bez antysemickich konotacji.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-09-14 17:38
W zeszycie tematycznym nr 13.
11 odsł.
Akademia Cywilizacyjna
Cywilizacje   Rozważania cywilizacyjne jakie prowadzę sukcesywnie poszerzają rozumienie zarówno pojęcia jak i elementów składowych.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-08-16 17:17
W zeszycie tematycznym nr 13.
72 odsł.
Totalnie, aż do samozagłady
Rzekomo następuje podział na 2 plemiona; ten podział istniał cały czas a jedynie nie w pełni się ujawniał.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-08-14 08:15
W zeszycie tematycznym nr 12.
52 odsł.
O sensie życia - cywilizacyjnie
Zawirowania związane z rozgardiaszem etycznym wynikającym z wielokulturowości, jaka ostatnio obowiązuje w naszym kręgu cywilizacyjnym, wymuszają powrót do pytania o sens i cel istnienia człowieka

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-08 17:52
W zeszycie tematycznym nr 10.
81 odsł.
Nienawidzę żydów po polsku
Że żydów z małej litery? Bo to ideowe, a nie genetyczne . Że „po polsku”? Bo jest istotna różnica znaczenia słowa „nienawiść” między Cywilizacją Polską a judaizmem.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-01 11:50
W zeszycie tematycznym nr 9.
103 odsł.
Polskość, chrześcijaństwo, katolicyzm, judaizm
Pojawiły się sugestie, aby wyjaśnić "cywilizacyjnie" różnice między polskością a katolicyzmem, zwłaszcza wobec prób ich utożsamiania.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-25 15:25
W zeszycie tematycznym nr 10.
108 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1575 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1714 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1714 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2002 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2003 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2003 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2003 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2003 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2033 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2033 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2056 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2056 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2058 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2063 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2065 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2065 dni temu
więcej…