portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Cywilizacja Polska: konieczna zmiana strategii ("epidemicznej")
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Skutki "jerozolimskiego holokaustu"
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Stosunek do Powstania Warszawskiego
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Świat a ustawa o IPN
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wyjątkowość holokaustu ...
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Czy żydów należy leczyć?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Przyczyny holokaustu
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Synergia wiary a Polska
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Szydło, Morawiecki, Kaczyński, Duda ...
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
O reparacjach
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2018.09.02 17:22

Stalin i III Wojna Światowa

   
 

Trwają intensywne przygotowania do III WŚ - to chyba oczywiste dla każdego , nawet niezbyt lotnego obserwatora.


 

 

 Jakie czynniki można uznać za znaczące w procesie przygotowawczym?

Jest ich szereg i to o lawinowo narastających skutkach, a gdzie przemieszczanie wojsk i prezentacja militarnej potęgi jest tylko marginalnym przejawem.
Można nawet powiedzieć inaczej - to "prężenie muskułów" jest czynnikiem zmniejszającym zagrożenie, a na pewno wstrzymującym decyzje "zbyt rozgrzanych głów".
 
Znacznie bardziej niebezpieczne jest zerwanie współpracy gospodarczej - proces rozpoczęty sankcjami przeciwko Rosji. Tyle, że efektem jest znaczne usamodzielnienie się gospodarki rosyjskiej. Obecnie mamy końcową fazę procesu, gdzie następuje oddzielenie systemów finansowych.
 
Drugi ważny element - to czynnik propagandowy. Kontrola mediów, coraz wyraźniejsza cenzura internetu (patrz choćby Facebook), nasilająca się propaganda dążąca do spotęgowania fali nienawiści - jest coraz bardziej porażająca. Nie jest możliwym, aby to był czynnik naturalnie rozbudowujący się; stymulacja ze strony czynników władzy jest wyraźna.
 
I oczywiście różnego rodzaju testy możliwości bojowych, jak choćby atak rakietowy na Syrię z przełomu kwietnia i maja. Czyli - ma miejsce "rozstawianie wojsk".
Nawet nie ma co wspominać o poszczególnych ogniskach zapalnych: są i są utrzymywane w stanie ciągłej gotowości do przygotowania precedensu militarnego. Kwestia stosownej decyzji.
 
A jak się ma do tego nasz tytułowy "bohater"?
Aby rozważyć jego rolę, należy najpierw pozbyć się wszelkich uprzedzeń i chłodno ocenić decyzje i perspektywy widzenia świata.
Trudny problem zwłaszcza dla Polaków - bo to jesteśmy cały czas poddawani indoktrynowaniu  "Jałtą" i nową władzą "przywiezioną na czołgach".
Poniekąd - racja, ale ...
 
Stalina przedstawia się jako największego zbrodniarza wszechczasów, odpowiedzialnego za wszystkie zbrodnie popełnione na swoim narodzie (Rosjanach raczej, a nie Gruzinach), a na Polakach w szczególności.
Te kwestie należy jednoznacznie wyjaśnić w świetle sposobu przygotowania i wykonywania zbrodniczych decyzji. Czyli - kto to robił, na jakich przesłankach się opierał, do czego dążył. Dopiero wtedy można rozpatrzyć udział i rolę w procesie samego Stalina. 
I wcale nie chcę go wybielać, ale raczej zrozumieć.
Do tego należy dodać jedno - inaczej należy oceniać jego indywidualne decyzje jako człowieka, a inaczej te podejmowane jako polityka - męża stanu odpowiedzialnego za los państwa.
 
Jaki jest bilans w ocenie tej postaci?
"Jałta" zabrała nam Kresy, ale dała w zamian Ziemie Odzyskane. To przesunięcie na zachód to nie tylko "przytarcie polskich rogów", gdyż w efekcie staliśmy się państwem o praktycznie jednolitej strukturze narodowej, co okazało się bardzo korzystne dla dalszego rozwoju.
Czy zatem był to czynnik niekorzystny?
Gdybyśmy pozostali na Kresach - czynnik etniczny, biorąc pod uwagę zaszłości, których zwieńczeniem była działalność OUN/UPA, na pewno byłby wielce destrukcyjny.
Owszem kwestia budzi wiele resentymentów, ale głównie ND-ecji, która tam posiadała swoją bazę w postaci własności ziemskich. Dla tej formacji było to podcięcie korzeni. Stąd reakcja, co jest oczywiste.
 
Spójrzmy na problem "ponad głowami Polaków", czyli z perspektywy europejskiej, a nawet światowej.
Pozbawienie Niemiec "matecznika roszczeń" jakim były Prusy, było już znaczącym osłabieniem niemieckiej buty. A tu doszedł jeszcze jeden czynnik - przesunięcie aż do Odry granic Polski. Mało - uzyskanie wpływów aż do Łaby (DDR) - skutecznie podcięło niemiecką ekspansję i rewizjonizm.
 
Skutkiem Solidarności było oderwanie się Polski od wpływów sowieckich.  Z jakim skutkiem - każdy może to ocenić: bilans plusów i minusów jest dość wyraźny. A są też znane "plusy ujemne".
 
Niestety, oprócz tego zburzono "mur berliński", co jest symbolem powrotu Niemiec na tor ekspansji.
Można powiedzieć, że plany Stalina w tej kwestii zostały znacząco zniwelowane.
 
Efektem jest sytuacja, gdzie UE została zdominowana przez Niemcy. Gorzej. W każdej chwili możemy spodziewać się, (Tusk poczynił po temu znaczące kroki) , postawienia roszczeń dotyczących terenów za Odrą.
Proszę przy tym zauważyć, że UE, bez dominującej roli Niemiec, rozwijała się bardzo dobrze.Było wręcz marzeniem, aby znaleźć się w tej wspólnocie. Czy obecnie jest to równie oczywiste?
 
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Niemcy ustąpią tylko mając silnego przeciwnika - taką jest koncepcja Trójmorza. 
 
Nie rozwijając tego wątku: obecnie Niemcy przestały być czynnikiem neutralnym nawet w procesie powstrzymywania III WŚ.  Są, z racji zaszłości, ale też obecnej roli, istotnym elementem stymulującym rozwój sytuacji w tym kierunku.
Oczywiście, dominująca jest relacja między USA i Rosją/Chinami, które współtworzą blok antyzachodni. Jednak Niemcy chcą się odsunąć od tego bloku wszak nie jako stymulator pokoju, ale jako ewentualny beneficjant konfliktu.
 
Kończyć można refleksją, że koncepcje Stalina "zakończyły swój żywot". To oznacza, że stworzone zostały warunki do zaistnienia nowego konfliktu, który na nowo określi strefy wpływów.
 

 
929 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: wartości, wyznaczniki cywilizacji, narzędzia cywilizacji, polityka światowa.
Zeszyt tematyczny: 11. Międzymorze.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Źródła potęgi żydowskiej. Opracowanie własne
Żydzi nie są wielkim narodem, ale ich pozycja w świecie bliska jest dominującej, a na pewno przekracza naturalne możliwości. Wydaje się, że warto zastanowić się nad przyczyną i to bez antysemickich konotacji.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-09-14 17:38
W zeszycie tematycznym nr 13.
11 odsł.
Akademia Cywilizacyjna
Cywilizacje   Rozważania cywilizacyjne jakie prowadzę sukcesywnie poszerzają rozumienie zarówno pojęcia jak i elementów składowych.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-08-16 17:17
W zeszycie tematycznym nr 13.
72 odsł.
Totalnie, aż do samozagłady
Rzekomo następuje podział na 2 plemiona; ten podział istniał cały czas a jedynie nie w pełni się ujawniał.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-08-14 08:15
W zeszycie tematycznym nr 12.
52 odsł.
O sensie życia - cywilizacyjnie
Zawirowania związane z rozgardiaszem etycznym wynikającym z wielokulturowości, jaka ostatnio obowiązuje w naszym kręgu cywilizacyjnym, wymuszają powrót do pytania o sens i cel istnienia człowieka

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-08 17:52
W zeszycie tematycznym nr 10.
81 odsł.
Nienawidzę żydów po polsku
Że żydów z małej litery? Bo to ideowe, a nie genetyczne . Że „po polsku”? Bo jest istotna różnica znaczenia słowa „nienawiść” między Cywilizacją Polską a judaizmem.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-01 11:50
W zeszycie tematycznym nr 9.
103 odsł.
Polskość, chrześcijaństwo, katolicyzm, judaizm
Pojawiły się sugestie, aby wyjaśnić "cywilizacyjnie" różnice między polskością a katolicyzmem, zwłaszcza wobec prób ich utożsamiania.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-25 15:25
W zeszycie tematycznym nr 10.
108 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1575 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1714 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1714 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2002 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2003 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2003 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2003 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2003 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2033 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2033 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2056 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2056 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2058 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2063 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2065 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2065 dni temu
więcej…