portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
"Oto jest głowa ... Szumowskiego"; czy tylko?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Polska po koronawirusie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Między posiadaniem a wolnością
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wolność a sądownictwo
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Struktura władzy; POLIN
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a ... cywilizacja
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Rzeczpospolita czy Polin. Porównania
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a .. państwo
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a ... globalizm
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Zaduszkowo o Solidarności
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2019.11.07 08:18

Cywilizacja Polska a ... oczekiwania względem PiS

   
 

Czego można oczekiwać w odniesieniu do działań PiS w tej kadencji ?

 


 

 

Przede wszystkim skrystalizowania idei współżycia jaka ma być dążeniem celowym.

W pewnym sensie zostało to już zapowiedziane, wymaga jednak bardziej jasnych i jednoznacznych dookreśleń. Cel jaki wskazano to  dobrobyt mieszkańców. Niby proste stwierdzenie, ale niosące za sobą potrzebę wielkich zmian.

Przecież dobrobyt wyklucza BOGACTWO. Bo dobrobyt to możliwość zaspokajania potrzeb na różnych poziomach  i to bez konieczności ograniczania potrzeb innych. Bogactwo wymaga rzeszy biednych, aby bogaty mógł „błyszczeć” w tym gronie.

Czyli są to różne paradygmaty dotyczące życia społecznego,  a to wymaga wielu, nawet zasadniczych zmian w działaniu instytucji publicznych.

 

Dlatego zasadniczym pytaniem jakie się w tej kadencji pojawi, to pytanie o wiarygodność PiS względem deklaracji ideowych.

Dotychczasowe transfery społeczne mogą być traktowane jako nieodzowny element walki o głosy wyborców, konieczny z racji demokratycznych reguł umożliwiających rządzenie, ale przy nadmiarze obietnic mogący skutecznie utrudnić realizację dalszych celów rozwojowych.

 

Co zatem staje się zasadniczym celem obecnej władzy (jeśli wskazany cel nie jest tylko celem pozornym)?

Wydaje się, że najważniejsza jest konsolidacja społeczna, czyli wdrożenie przekonania, że rozwiązania stosowane w Polsce w najlepszy sposób wychodzą naprzeciw wyzwaniom jakie stoją przed polskim społeczeństwem pozwalając na optymalną drogę rozwoju.

Jest to możliwe tylko wraz utożsamieniem się społeczeństwa z poczynaniami władz. Tu zaś oczekiwaniem jest, że władza nie jest od zarządzania społeczeństwem, a od rozwiązywania pojawiających się problemów organizując po temu wspólny wysiłek.

 

Reszta spraw, jeśli uda się wdrożyć wskazane przekonanie, zależeć będzie od możliwości i okoliczności. Będzie świadczyć o jakości poszczególnych polityków, ale nie rzutować na linie polityczną ugrupowania sprawującego władzę.

 

Czy są możliwości realizacji tego zamierzenia?

To zależy od jasności uformowania zamierzeń i determinacji przy ich wprowadzaniu.

Druga kadencja wskazuje, że społeczeństwo takiego kierunku oczekuje. Opozycja, której celem jest powrót do władzy opartej na  antagonizmach pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi, mimo zaangażowania sił i środków, także spoza granic Polski, nie osiągnęła sukcesu. Dotychczas korzystała z pozostałości uprzednich uprzywilejowań. Jednak coraz to więcej tych przywilejów jest ograniczanych, coraz mniejszy jest transfer środków do grup z nich korzystających. Można się przy tym spodziewać konfliktów między poszczególnymi odłamami w ich walce o zachowanie własnych pozycji – a dla wszystkich już „wisienek” nie starczy.

Efektem będzie znaczne osłabienie opozycji. Obecnie występują jeszcze „medialne” zagrywki przedstawiające rzekomą siłę opozycji i możliwości jej wpływów. To pozory – typowe dla przegranych, którzy swą przegraną starają się pomniejszyć. Bez istotnego wpływu na rzeczywiste możliwości.

Można mieć tylko nadzieję, że część „akolitów” opozycji zrozumie, że dalsze służenie tej grupie nie przyniesie im żadnych korzyści, nawet perspektywicznych. To zaś dodatkowo wzmocni obóz rządzący.

 

Wskazując ten kierunek należy sobie zdawać sprawę, że trudno jest oczekiwać szybkiego przyrostu dóbr do podziału. Raczej trzeba wskazać, że dóbr może być więcej tylko z racji lepszej organizacji i wkładu pracy obywateli, ale podział tych dóbr będzie bardziej sprawiedliwy.

 

Z pierwszoplanowych zadań można wymienić reformę sądownictwa. I sądzę, że zmiany powinny przebiegać dwutorowo: pierwszy tor, to dokończenie dotychczasowych. Jednak drugi tor – to całkowita przebudowa i oparcie sądownictwa na zupełnie odmiennych podstawach.

Innym zadanie jest przeformowanie zasad działania uczelni wyższych. Potrzeba światłych ludzi, otwartych na wyzwania świata współczesnego, a obecny system jest ostańcem skamielin tamującym nurty rozwojowe.

Konieczne są też zmiany dotyczące przekazu informacji. Nie można pozwolić na tolerowanie wszelkiego rodzaju obcych wpływów medialnych i to opartych na kłamstwie (fake newsy). Proceder tego rodzaju powinien być szybko i zdecydowanie wytrzebiony bardzo ostrymi sankcjami. Bardzo dużą wagę należy przyłożyć przywracaniu pamięci historycznej – odrzucić wszelkie fałszywe wdrukowania.

 

Cóż. Czy można wskazać na więcej? Wydaje się, że jeśli wskazane elementy będą wdrażane, to już istotnie zmieni to świadomość społeczną na rzecz budowy społeczeństwa Rzeczypospolitej. Konieczna jest choćby reforma administracji, gdyż obecnie mamy nadmiar urzędników , którzy coraz ściślej zaciskają pętle na szyi społeczeństwa; wskazany kierunek rozwoju zakłada uczestnictwo obywateli w przestrzeganiu ustaleń, a odrzuca urzędniczy nadzór i ingerencję. Są to jednak zadania, które pojawią się wraz ze wzrostem świadomości społecznej.

 

 
666 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: wartości, wyznaczniki cywilizacji, narzędzia cywilizacji, naród.
Zeszyt tematyczny: 9. Rzeczpospolita a Naród.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1901 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2040 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2040 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2359 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2360 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2383 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2383 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2384 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2390 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
więcej…