portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
"Oto jest głowa ... Szumowskiego"; czy tylko?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Polska po koronawirusie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Między posiadaniem a wolnością
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wolność a sądownictwo
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Struktura władzy; POLIN
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a ... cywilizacja
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Rzeczpospolita czy Polin. Porównania
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a .. państwo
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a ... oczekiwania względem PiS
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Zaduszkowo o Solidarności
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2019.11.14 22:00

Cywilizacja Polska a ... globalizm

   
 

Celem każdej cywilizacji jest niezależność i zdolność realizacji własnego celu cywilizacyjnego, co zazwyczaj prowadzi do tworzenia imperium.

 


 

 

Imperia tworzone są albo drogą militarnej ekspansji (tak obecnie można określić działania USA) lub poprzez przyciąganie do swojej idei cywilizacyjnej przykładem relacji społecznych – to metoda chińska.

Obie metody są hierarchiczne, gdyż centrum decyduje o realizacji celu cywilizacyjnego.

Jedyną odrębną pod tym względem cywilizacją jest Cywilizacja Polska, w której stosowane są egalitarne rozwiązania. Można w zasadzie mówić o trzeciej drodze rozwojowej, chociaż z racji obstrukcji brak nawet dobrego języka opisu relacji w tej cywilizacji istniejących.

 

Wnioskiem z tych uwag jest stwierdzenie, że Polska dążąc do własnych rozwiązań  MUSI kierować się odrębnym spojrzeniem na rzeczywistość w skali geopolitycznej.

Nasze możliwości są obecnie bardzo ograniczone, ale pierwszym krokiem do samodzielności jest stawianie sprawy w sposób niezależny od woli innych. (A z tym jak dotąd jest trudno, gdyż większość myśli w kategoriach przyklejania się do „większych” i „żywienie się ochłapami”.

Tymczasem Cywilizacja Polska jest jedynym sposobem życia zbiorowego, gdzie nie występują antagonizmy o zasadniczym charakterze. „Zachód” jest w kryzysie. Chiny są na drodze ekspansji, ale także natkną się na bariery wraz z osiągnięciem pewnego progu rozwojowego. (Zaznaczę tylko, że te procesy należy obserwować „w czasie cywilizacyjnym”, a nie jest to czas mierzony ludzkim życiem).

 

Można się zatem spodziewać, że wraz z narastaniem antagonizmów w obecnych strukturach społecznych wzrośnie zainteresowanie innymi rozwiązaniami, a taką propozycją jest CP. Aby to mogło nastąpić konieczny jest wzór funkcjonowania. Rozważania teoretyczne, bez praktycznych porównań, mogą prowadzić do wyniku podobnego pracy Marksa, gdzie praktyka okazała się potworną wersją idei.

W tym kontekście należy zastanowić się nad stanem polskiej struktury społecznej i uwarunkowaniach stymulujących (bądź prawdopodobnych stymulacjach) przyszłość.

 

Rozwiązania społeczne i wartości na jakich są, bądź należy, oprzeć – są znane i zawarte w idei CP. Tu chcę zwrócić uwagę na warunki geopolityczne w jakich przychodzi działać.

  1. Słabnąca pozycja USA, co objawi się wycofaniem z Bliskiego Wschodu. Faktycznym powodem zaangażowania jest Izrael. Można się spodziewać, że gwarancje bezpieczeństwa Izraelowi zapewni Rosja – to z racji, że nastąpiła tam duża emigracja rosyjskich Żydów. Tylko dlatego nie nastąpi anihilacja, ale też Izrael straci dotychczasową pozycję. W miarę pewną bazą USA w regionie pozostanie Kosowo – bazy w Turcji są wątpliwe.
  2. Także wpływy pozostałych mocarstw europejskich w regionie będą malały, co widać na przykładzie Francji; ta była jeszcze w stanie rozbić Liban, ale już na nic więcej jej nie stać.
  3. Rosja pozostanie w Syrii – w znacznym stopniu właśnie jako gwarant bezpieczeństwa Izraela. Jednak należy zauważyć, że Rosji nie stać na dalszą ekspansję. Już teraz ich struktury są chwiejne – z racji demograficznych.
  4. Wzrasta rola Turcji i Iranu. Oba te państwa mogą stworzyć wspólna przestrzeń ograniczając tam wpływy innych. Zasoby surowców energetycznych, ale też i surowcowych, pozwalają na utworzenie niezależnej przestrzeni gospodarczej. Do tego dochodzi czynnik demograficzny – wyraźnie korzystny.
  5. W całym procesie bardzo ważny jest czynnik demograficzny. Zarówno Europa (zwłaszcza zachodnia) wchodzi w stan zapaści, gdzie migranci tylko dodatkowo wzmagają powstawanie ognisk zapalnych. Podobnie jest w USA, gdzie WASP przestali być dominujący, a Latynosi zaczynają odgrywać coraz większą rolę.

 

Co w ramach tej naszkicowanej tu sytuacji może Polska zrobić?

Dosyć oczywistym jest, że wyzwaniem jest budowa Trójmorza . Dotychczas Polska była miejscem ścierania się interesów Rosji i (głównie) Niemiec. Wcześniej grę prowadziły też Austro-Węgry – zwłaszcza na Bałkanach.

Nietrudno jednak dostrzec, że rola obu wskazanych państw zmniejsza się – przynajmniej w globalnym rozrachunku. Lokalnie są dalej bardzo silne i wzajemnie powiązane gospodarczo. Rosja zapewnia Niemcom surowce, gdzie gaz  (Nord Stream I i II) to tylko próba pominięcia Polski (i pokazanie miejsca w kącie). Tyle, że perspektywicznie nie jest to stabilne rozwiązanie.

Owszem, póki istnieje kult produkcji i konsumpcji – sytuacja jest w miarę jasna. Jednak mamy do czynienia z globalnym upowszechnieniem się technologii produkcji dóbr. Zarówno przemysł jak i ludzie mający kwalifikacje produkcyjne – nie są już żadną barierą. Podobne umiejętności i możliwości występują w różnych rejonach świata.

Ważna jest dostępność surowców, zasoby siły roboczej i możliwości transportowe. I tu perspektywy są wyraźne: Europa nie ma surowców i ludzi.

Rosja ma surowce, ale jeszcze bardziej brak jej kadr. Ma też problemy z transportem.

Chiny – brak surowców i ograniczenia transportowe.

Współpraca międzyregionalna opierać się będzie na wskazanych relacjach.

 

Jeśli przyjmiemy, że powstanie niezależny region Bliskowschodni z Turcją i Iranem, to należy rozważyć warunki współpracy, przy uwzględnieniu, że USA nie będą tu miały istotnych interesów.

Zatem cenną inicjatywą jest alternatywne potraktowanie pochodzenia surowców, zwłaszcza energetycznych, z rejonu Bliskiego Wschodu. Potrzeba jednak stworzenia infrastruktury komunikacyjnej. Czyli połączenie Polski przynajmniej dwoma nitkami prowadzącymi w kierunku basenu Morza Czarnego.

Chińskie dążenie budowy nowego Jedwabnego Szlaku taką możliwość zakłada.

Polska stałaby się zwornikiem tras komunikacyjnych między zachodem Europy, a Rosją, Bliskim Wschodem i w dalszej perspektywie Chinami.

Jest oczywistym, że w pobliżu tras komunikacyjnych powstają ośrodki produkcji różnych towarów. Pobudzenie może dotyczyć całej Eurazji, ale dla nas ważne jest, że z racji pełnionej roli możemy uzyskać i korzyści ekonomiczne, i dużą niezależność.

 

 
702 odsłony
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: wartości, wyznaczniki cywilizacji, narzędzia cywilizacji, naród.
Zeszyt tematyczny: 9. Rzeczpospolita a Naród.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1901 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2040 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2040 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2359 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2360 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2383 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2383 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2384 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2390 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
więcej…