portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
"Oto jest głowa ... Szumowskiego"; czy tylko?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Polska po koronawirusie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Między posiadaniem a wolnością
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wolność a sądownictwo
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a ... cywilizacja
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Rzeczpospolita czy Polin. Porównania
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a .. państwo
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a ... globalizm
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a ... oczekiwania względem PiS
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Zaduszkowo o Solidarności
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2020.01.25 08:35

Struktura władzy; POLIN

   
 

Jak zorganizować władzę nad społeczeństwem? Jakie elementy są niezbędne do skutecznego nadzoru?

 


 


W zasadzie brak rozważań na ten temat mimo, że jest to kwestia zasadnicza. Kamufluje się zaś sprawę dywagacjami o demokracji, Sejmie i podobnych instytucjach, których rolą jest odwracanie uwagi od spraw podstawowych.

 


Co na początek?

Likwidacja ludzi (elit), które byłyby w stanie ocenić rzeczywiste zamierzenia tworzonej władzy. Uczyniono to skutecznie i bezlitośnie zaraz po II WŚ - pod pozorem walki z reakcją. Sprawa na tyle oczywista, że nie ma co jej poświęcać uwagi.

 


Jednak, aby utrwalić  władzę konieczne było stworzenie struktur pozwalających ją skutecznie sprawować.

Najważniejszą kwestią jest samoutrzymanie, czyli  zapewnienie materialnych podstaw systemu. Do tego służy system podatkowy. Każdy "poddany" jest obowiązany służyć swemu "panu". 

Podstawą dalej istniejącej struktury władzy jest  system podatkowy. A, co widać, mimo rzekomej zmiany w 89 roku, żadne faktyczne zmiany nie nastąpiły. Warto zwrócić uwagę, że jest to struktura poza jakąkolwiek kontrolą społeczną. Owszem - poszczególne rządy nieco "popuszczały popręgu", ale nigdy nawet nie było mowy o istotnych zmianach.

PiS nieco ukrócił samowolę struktury - to wyprowadzanie pieniędzy poprzez VAT - ale dalej ona pozostała i w każdej chwili można będzie (po zmianie władzy) przywrócić jej swobodę działania.

 


Drugi element - to środki kontroli poprawnego działania, czyli system sądownictwa. Rolą sądownictwa jest utrzymać sprawne działanie struktury (podatkowej) i likwidowanie wszelkich zalążków organizacji, które mogłyby podważyć z czasem funkcjonowanie państwa opresyjnego. Chodzi tu zarówno o kwestie idei (partie polityczne, stowarzyszenia itd., które likwiduje się nadając im znamię faszyzmu, antysemityzmu i tp., jak i gospodarcze, gdzie zbytnie bogactwo mogłoby pozwolić na samodzielność (patrz likwidacja Optimusa i wielu innych - tu udział i współpraca sądów z urzędami skarbowymi była wzorcowa).

 


Co jeszcze jest konieczne? Oczywiście siłowe struktury nadzoru, czyli policja, ale z wydzielonym pionem interwencyjnym niezależnie sterowanym (ZOMO kiedyś, a teraz?). Do tego dochodzą służby specjalne.

Uzupełnieniem są media sterujące świadomością poddanych oraz uczelnie, gdzie kształcone są nowe kadry dla systemu - sprawujący władzę nie mogą być głupi.

Wszystkie wskazane instytucje wymagają stosownie wykształconych i ukształtowanych kadr z pełną kontrolą ich spolegliwej świadomości zasad działania. Tylko ludzie w pełni zasługujący na zaufanie, a więc tacy, którzy nie wykazują się samodzielnością i posiadaniem własnego zdania, mogą awansować przebijając się przez "szklany sufit".

Oczywiście, każda niesubordynacja jest koordynowana, a wszelkie próby usamodzielnienia - błyskawicznie likwidowane w dowolnej formie i zakresie.

 


W czyim interesie utrzymywana jest ta struktura władzy?  Korzyści mają wszystkie szczeble hierarchii, chociaż te niższe w ograniczonym zakresie. No i jest jeszcze cała grupa społeczna - rezerwuar  sił z których wywodzą się elementy wykonawcze; tej grupie zapewnia się korzystne warunki rozwojowe pozwalające na uniknięcie stresów związanych z problemami dnia codziennego, ale bez nadmiernych ekscesów.

 


I na koniec zadam "podstępne " pytanie, gdyż chyba jest oczywistym kogo  do wskazanej warstwy uprzywilejowanej społeczeństwa zaliczam:

- czy ten układ, struktura społeczna, pozwala na rozwój pozostałej części społeczeństwa?

 


Jeśli są zastrzeżenia - to jakie?  A więcej - czy tworząc inną strukturę  da się zapewnić lepsze warunki rozwojowe?

 


Warto bowiem zauważyć, że próba zmian może wiązać się z długotrwałym chaosem, a nawet wojną - także domową. Jeśli do tego  wizja zmian nie będzie jasna, to efektem tumultu będzie struktura gorsza od dotychczasowej - patrz zmiany po 89 roku.

Zatem starą zasadę trzeba zastosować - "nie pchaj się na afisz jak nie potrafisz". A przekładając to z polskiego na nasz - póki społeczeństwo w swej masie nie uzyska świadomości potrzeby i kierunku zmian - nie powinno  poddawać się wpływom wichrzycieli. Zwłaszcza durniów nie widzących wzajemnych korelacji systemu, a jedynie wskazujących jakieś bulwersujące (głównie ich) zdarzenia. Do tego jest też sporo prowokatorów, których zadaniem jest eliminacja przejawów niezadowolenia - także możliwych ognisk ich powstawania.

Jedynym sensownym działaniem jest praca nad świadomością społeczną i nie należy dążyć do chwilowego poklasku. Jeśli społeczeństwo dojrzeje do zmian - to zajdą one w procesie ewolucyjnym, gdzie podważenie muru obecnego systemu w jednym miejscu spowoduje jego upadek na całej długości - zasada  domina.

 


Zachodząca zmiana w sądownictwie, jeśli faktycznie zostanie dokonana, może być początkiem  dalszych przemian. Cofnięcie się i ustępstwo względem żądań "kasty sędziowskiej" spowoduje chaos  o nieprzewidywalnym zakresie i skutkach. Niższą ceną dla obu stron sporu będzie dokończenie reform; wbrew pozorom, dotychczasowa warstwa uprzywilejowana niewiele straci i to głównie na prestiżu, a zyska na tym stabilizację pozycji. 

Z kolei każda walka będzie prowadzić do eskalacji postaw i stosownych efektów końcowych.

 

 
526 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: wartości, wyznaczniki cywilizacji, narzędzia cywilizacji, naród.
Zeszyt tematyczny: 9. Rzeczpospolita a Naród.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Forum słowiańskie
Kontekstem awantur na granicy z Białorusią jest kwestia czy można, a jeśli można - to na jakich zasadach, ułożyć współistnienie z państwami  których korzenie są słowiańskie.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-11-20 20:37
W zeszycie tematycznym nr 13.
34 odsł.
"Bóg pokarał Polskę głupim społeczeństwem. Dlaczego?"
Tak stwierdziła moja żona podczas oglądania manifestacji "Ani jedna więcej".Bo tylko głupotą można wyjaśnić powiązanie między śmiercią kobiety w Pszczynie, a hasłami wspomnianej manifestacji.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-11-19 13:16
W zeszycie tematycznym nr 13.
33 odsł.
Symptomy rozpadu systemu
Powtórzę konstatację o zbliżającym się przełomie i związanych z tym przewartościowaniach.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-11-07 06:51
W zeszycie tematycznym nr 13.
49 odsł.
O ekologii i hipokryzji
Na czym polega gospodarka ekologiczna? Na tym, że nie narusza się stanu przyrody, a to, co jest "pobierane" w procesie produkcyjnym, jest  uzupełniane, niekiedy produktami alternatywnymi, ale nie zmieniającymi struktury przyrody.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-11-06 13:59
W zeszycie tematycznym nr 13.
36 odsł.
Oracze i siewcy mesjanizmu; "iskra Boża" z Polski
Żyjemy w przełomowych czasach. Temu stwierdzeniu nie da się zaprzeczyć. Zbyt dużo zdarzeń i sytuacji na to wskazuje.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-11-01 19:41
W zeszycie tematycznym nr 13.
38 odsł.
JPII i Putin - epigoni przemijających potęg
Z perspektywy cywilizacyjnej obie te postacie, znakomite, pełnią podobną rolę – jeden w Cywilizacji Katolickiej, drugi Cywilizacji Turańskiej (o ile można ją uznać za w pełni rozwiniętą).

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-10-11 09:25
W zeszycie tematycznym nr 13.
68 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1646 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1785 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1785 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2074 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2074 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2074 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2074 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2074 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2105 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2105 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2128 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2128 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2129 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2135 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2136 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2136 dni temu
więcej…