portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
"Oto jest głowa ... Szumowskiego"; czy tylko?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Między posiadaniem a wolnością
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wolność a sądownictwo
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Struktura władzy; POLIN
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a ... cywilizacja
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Rzeczpospolita czy Polin. Porównania
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a .. państwo
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a ... globalizm
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a ... oczekiwania względem PiS
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Zaduszkowo o Solidarności
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2020.03.22 13:55

Polska po koronawirusie

   
 

To, że nic nie będzie takie samo - to  nadużywany slogan. Tym razem - prawdziwy.


 

 

Można rozważać zmiany na świecie, ale mimo, że nastąpią wszędzie perturbacje, to i zainteresowanie, i przewidywania zmian - będą najtrafniejsze w odniesieniu do Polski.

 

Kilka zdań o sytuacji światowej. Mamy tu do czynienia z bieżącymi pakietami antykryzysowymi. W Polsce wczoraj Morawiecki wycenił zaangażowane środki na 212 mld PLN. W przeliczeniu jest to ok. 5500 PLN na głowę. Wielka Brytania przeznacza na ten cel 350 mld funtów, czyli bez mała 6000 funtów na głowę. Z kolei w USA już dodrukowano 750 mld $, a pakiet antykryzysowy wyceniono na 1,3 bln $, czyli razem ok. 2 bln $, co daje w przeliczeniu ok. 6 000 $ na głowę. To przykłady, bo inne kraje też zastosują swoje pakiety.

Co mówią te liczby?

Dla mnie, nieobeznanego z ekonomią mówią, że każdemu obywatelowi danego kraju, który miał zarobki na określonym poziomie określonym PKB i masę towarową dostępną  za (w przybliżeniu) sumę łączną dochodów, co określała stosowna podaż pieniądza, nagle dorzucono  pulę pieniędzy przeznaczoną na zwalczanie kryzysu.

Czyli mnie, mającemu emeryturę 1200 PLN/miesięcznie (rocznie 14 400) , za co mogłem kupić określoną ilość towarów, zwiększono o 5000 PLN sumę pieniędzy na rynku, co oznacza, że te towary są warte nie 14 400 PLN, a 19 400 PLN.

To duże uproszczenie, gdyż zwyżka cen nie musi dotyczyć mojego "koszyka" itd. - to wyjaśnią już państwu ci, którzy zawsze was okradali nadając temu procederowi stosowne formy.

 

Czy takie działania rządów należy potępić?

Niekoniecznie. Jest to konieczność i potrzeba działania wynikająca z dążenia do zachowania istniejących obecnie struktur gospodarczych. Im bardziej uczciwy rząd i do tego kompetentny, tym bardziej specjalizowane i skuteczne środki zastosuje minimalizując skutki kryzysu.

Należy zatem doceniać i szanować te poczynania. (Można dyskutować, ale wydaje się, że to co robi Morawiecki jest słuszne).

Jest tylko jeden problem, który nie jest rozpatrywany: 

czy po kryzysie nastąpi przywrócenie aktywności gospodarczej w takiej samej strukturze organizacyjnej, czy też dojdzie do zmian o charakterze systemowym?

 

Warto zauważyć, że pakiet antykryzysowy ma charakter socjalistyczny, co kłóci się systemowo z kapitalizmem. Można mniemać, że może to doprowadzić do tak dużych deformacji istniejącego systemu, że przestanie on prawidłowo funkcjonować. Będziemy mieli do czynienia z prawidłem cywilizacyjnym wskazanym przez prof. Konecznego: nie można być cywilizowanym na różne sposoby, gdyż efektem będzie potworek mający najgorsze cechy obu systemów.

 

Czego można się spodziewać?

Poprzedni kryzys roku 2008 został zażegnany dodrukowaniem przez USA ponad 1 bln $ przekazanych bankom celem poprawy płynności. Efekt dla świata był jeszcze do "przełknięcia", gdyż spowodowało to zmniejszenie wartości dolara, ale wobec jego ilości na rynkach, skok był niezbyt duży - świat sfinansował amerykańskie "bańki" wynikłe z machlojek finansistów.

Tyle, że Chiny, mając blisko 2 bln $ w obligacjach amerykańskich, zażądały utrzymania cen złota i zaczęły skupować złoto tworząc jego zapasy. W efekcie niewiele straciły. W złoto zainwestowała też Rosja, a i inne kraje też (Polska "załapała się" w ostatnim momencie).

Do tego Chiny, wspólnie z Rosją, (inni chętni zostali powstrzymani), stworzyli alternatywny względem dolara system płatności międzynarodowych. Dolar już nie jest jedyną walutą zapasową, bo i juan, i rubel mogą tę rolę pełnić i to w oparciu o złoto. Czyli "świat dolara" skurczył  się znacząco. Efektem jest to, że wszelkie "dyspozycje dolarowe" będą swymi skutkami oddziaływać na mniejszą przestrzeń gospodarczą.

I tu mamy sytuację porównywalną z rokiem 2008. Wtedy wpompowanie 1 bln $ spowodowało zachwianie, ale nie rozpad systemu. Obecnie mowa jest o 2 bln $ i do tego w odniesieniu do mniejszej przestrzeni gospodarczej. Czy system zachowa stabilność?

 

Z jakimi efektami należy się liczyć? Na pewno z bardzo dużymi zawirowaniami, które prawdopodobnie będą "niwelowane" ograniczaniem praw obywatelskich, czyli rodzajem totalitaryzmu wojennego. Fakt, że koronawirus z tymi wszystkimi ograniczeniami w poruszaniu się itd. jest bardzo dobrym agentem. Dlatego należy liczyć się z długotrwałym podtrzymywanie ograniczeń, czego celem jest przystosowanie społeczeństw do tego stanu. Do tego dojdzie znaczne obniżenie standardu życia i to przy ograniczonym dostępie do niektórych towarów.

Czyli wszystko to, czego doświadczyliśmy za czasów komuny - jako systemu totalitarnego. Także z możliwością obserwacji, że są grupy ludzi mających dostęp do wszelkich dóbr bez ograniczeń.

Nie wydaje się, aby była inna droga wyjścia z szykującego się kryzysu "Zachodu".

 

Czy Polska musi doświadczyć podobnego losu?

Nasze doświadczenia z czasu komuny wskazują, że wiele elementów tamtego systemu było akceptowanych przez społeczeństwo. Wiele instytucji życia publicznego funkcjonowało lepiej niż obecnie (choćby szkolnictwo, ale też służba zdrowia). Owszem - może na niższym poziomie materialnym, ale przy dużo większej spójności społecznej, czyli w oparciu o to, czego bardzo wielu tak bardzo brakuje.

Widać przy tym, że nawet znaczny przyrost dostępności dóbr materialnych, nie powoduje "społecznego zrównoważenia" - pojawiają się dziedziny, gdzie występują napięcia. Moim zdaniem - mają one charakter systemowy i raczej będą narastać niż zanikać.

 

Dlatego nadchodzący  i nieuchronny kryzys, w czasie którego MUSZĄ być zastosowane elementy socjalistycznych metod sterowania, jest szansą na przebudowę społeczną - powrót do idei współżycia jaka leżała fundamentem Rzeczypospolitej, a co próbuję przypominać pisząc o Cywilizacji Polskiej.

Tyle, że to wymaga odrzucenia kapitalizmu - odrzucenie hierarchiczności, a powrót do egalitaryzmu. Jest szansa.

 

 
572 odsłony
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: wartości, wyznaczniki cywilizacji, narzędzia cywilizacji, naród.
Zeszyt tematyczny: 9. Rzeczpospolita a Naród.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1901 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2040 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2040 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2359 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2360 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2383 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2383 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2384 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2390 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
więcej…