portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Skutki "jerozolimskiego holokaustu"
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Stalin i III Wojna Światowa
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Stosunek do Powstania Warszawskiego
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Świat a ustawa o IPN
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wyjątkowość holokaustu ...
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Czy żydów należy leczyć?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Przyczyny holokaustu
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Synergia wiary a Polska
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Szydło, Morawiecki, Kaczyński, Duda ...
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
O reparacjach
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2020.03.23 08:34

Cywilizacja Polska: konieczna zmiana strategii ("epidemicznej")

   
 

To co dzieje się na świecie nie jest tylko zawirowaniem; walą się zręby obecnego świata i tylko ludzie mało rozsądni i przepełnieni chciejstwem tego nie zauważają.

 


 

 


Obecny rząd (PiS) zaproponował pakiet pomocowy związany z rzekomą  epidemią - sztucznie wywołaną. Teraz nie ma to znaczenia - skutki nie będą rzekome, a faktyczne i dotkną miliardy ludzi na świecie.

Nie ma się co łudzić -padają zręby tego świata i nie ma żadnej pewności jak on będzie wyglądał "po koronawirusie".

 


Obecnie można jednoznacznie stwierdzić, że pada finansowa podwalina obecnego systemu. Spadki na giełdach na całym świecie osiągnęły poziom ok. 30 %, ale w przypadku wielu "wiodących" firm ten spadek jest nawet rzędu 75 %.

Można się łudzić, że nastąpi ponowny wzrost. Jest to jednak wątpliwe, gdyż wystąpi efekt domina z racji wzajemnych powiązań kooperacyjnych i zależności społecznych typu: upadek branży turystycznej, to krach w produkcji samolotów, upadek komunikacji i zmniejszenie się rynku paliw itd.

 


W tej sytuacji nie ma możliwości sfinansowania odbudowy dotychczasowych więzi, gdyż pieniądz (spekulacyjny) utraci swoją wartość, a te branże, które mają szansę się utrzymać nie będą chciały (i mogły) produkować za "papierki" bez wartości.

 


Sądzę, że konieczna jest zmiana paradygmatów na jakich budowane było społeczeństwo. Solidaryzm społeczny nie może być zaleceniem, a bezwzględnym nakazem. To można uzyskać tylko poprzez "socjalizację" stosunków społecznych, czyli odrzucenie kapitalistycznego liberalizmu. Zysk nie może być wyznacznikiem strategii działania firm - musi się liczyć cel jaki ma być realizowany.

 


Najłatwiej to przedstawić na przykładzie służby zdrowia. Obecnie oczekuje się i żąda ratowania życia we wszystkich przypadkach i rozlicza SZ z przypadków niewłaściwych działań, bądź zaniechań, które doprowadziły do zgonów lub powikłań.

Trzeba to zmienić na zasadę rozliczania SZ z ILOŚCI URATOWANYCH. Nie da się uratować wszystkich - co i tak jest przecież daremne - nikt nie żyje wiecznie.

 


Podobnie w sprawach gospodarczych: nie da się zapewnić zaopatrzenia w towary i co do ilości, i co do asortymentu, na obecnym poziomie. Konieczne jest więc określenie priorytetów produkcji tych artykułów, które są niezbędne do przetrwania społeczeństwa.

 


W przypadku rozwiązań proponowanych przez obecny system pojawią się olbrzymie dysproporcje w dochodach, co może być regulowane tylko przemocą.

Te rozwiązania już były i ich efekt (totalitaryzm obejmujący wszystkie dziedziny życia) też jest oczywisty. Albo bunt społeczny z rewolucją na miarę rosyjskiej z 1917 roku. Tyle, że w szerszym zakresie. Z niewiadomym efektem końcowym.

 


Drugą możliwością jest odrzucenie obecnego systemu i budowanie egalitarnej Rzeczypospolitej. Polska ma wielkie po temu tradycje i rozwiązania znajdą społeczne poparcie. Wymaga to jednak pełnej jawności i otwartej dyskusji rozwiązań prowadzących do celu, gdyż będą tam też decyzje kontrowersyjne i trudne.

 


Skutki obecnego kryzysu są obecnie niewyobrażalne dla większości społeczeństwa. Co gorsze - nie da się ich uniknąć. Jedyne, co możemy zrobić to je złagodzić i dać podstawy do odbudowy już w odmiennych okolicznościach.

Rozważania, ale i wstępne decyzje w tej dziedzinie powinny być rozpoczęte już teraz. Czasu jest bardzo mało. Jeśli ten moment przegapimy, to można utracić kontrolę nad dalszym przebiegiem wydarzeń. Strach się bać, co może wyłonić się z chaosu.

 

 
404 odsłony
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: wartości, wyznaczniki cywilizacji, narzędzia cywilizacji, polityka światowa.
Zeszyt tematyczny: 9. Rzeczpospolita a Naród.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
O sensie życia - cywilizacyjnie
Zawirowania związane z rozgardiaszem etycznym wynikającym z wielokulturowości, jaka ostatnio obowiązuje w naszym kręgu cywilizacyjnym, wymuszają powrót do pytania o sens i cel istnienia człowieka

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-08 17:52
W zeszycie tematycznym nr 10.
25 odsł.
Nienawidzę żydów po polsku
Że żydów z małej litery? Bo to ideowe, a nie genetyczne . Że „po polsku”? Bo jest istotna różnica znaczenia słowa „nienawiść” między Cywilizacją Polską a judaizmem.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-01 11:50
W zeszycie tematycznym nr 9.
38 odsł.
Polskość, chrześcijaństwo, katolicyzm, judaizm
Pojawiły się sugestie, aby wyjaśnić "cywilizacyjnie" różnice między polskością a katolicyzmem, zwłaszcza wobec prób ich utożsamiania.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-25 15:25
W zeszycie tematycznym nr 10.
47 odsł.
Cywilizacja a Naród
Prowadzone przeze mnie rozważania cywilizacyjne obejmują pojęcie NARODU jako istotnego czynnika tych rozważań. Nie wszystko i nie od razu udaje mi się „poskładać” zwłaszcza, że pojawiają się też opracowania próbujące podważyć proponowaną linię rozumowania.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-14 11:42
W zeszycie tematycznym nr 9.
16193 odsł.
Czy umiemy być bogaci?
Czym jest bogactwo? Optuję za stwierdzeniem, że jest to posiadanie więcej niż inni z naszego otoczenia. Bo aby być bogatym – potrzeba „wianuszka” biedniejszych; gdy wszyscy mają dużo – nie ma bogatych.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-06 12:17
W zeszycie tematycznym nr 9.
80 odsł.
Dumając o "polskim ładzie". Cywilizacyjnie
Z dużym niesmakiem obserwuję reakcje opozycji na program  "Polski Ład" . I wcale to nie znaczy, że w pełni akceptuję przedstawione założenia.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-05-18 16:19
W zeszycie tematycznym nr 9.
92 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1524 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1663 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1663 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1952 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1952 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1952 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1952 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1952 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 1982 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 1983 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2006 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2006 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2007 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2013 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2014 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2014 dni temu
więcej…