portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Polska po koronawirusie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Między posiadaniem a wolnością
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wolność a sądownictwo
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Struktura władzy; POLIN
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a ... cywilizacja
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Rzeczpospolita czy Polin. Porównania
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a .. państwo
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a ... globalizm
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a ... oczekiwania względem PiS
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Zaduszkowo o Solidarności
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2020.04.03 08:44

"Oto jest głowa ... Szumowskiego"; czy tylko?

   
 

Że ktoś musi odpowiedzieć za całą tę hucpę - to oczywiste. Pierwszym, który "da głowę" będzie Szumowski - bo naświetlił sytuację w zbyt czarnych barwach.


 

 


Chyba coraz więcej ludzi zauważa, że afera koronawirusowa jest dęta.  Wirus nie jest nadmiernie groźny, a podjęte środki są nadmierne. W efekcie będziemy mieli zapaść gospodarki. I nie jest pocieszeniem, że będzie to w skali światowej.

Do tego widać, że podjęte środki nie zapobiegły rozprzestrzenianiu się wirusa, a jedynie (może) nieco spowolniły ten proces. Tyle, że jakim kosztem?

 


Poza zapaścią gospodarczą - z której skutków większość nie zdaje sobie sprawy licząc, że wszystko wróci z czasem do normy, dojdzie szereg innych kryzysów - choćby zapaść w służbie zdrowia, szkolnictwie itd. Mechanizmy  tworzące więzi społeczne zostały naruszone.

Do tego należy się liczyć z potężną inflacją; Emilewicz wspominała coś o 1000+, a to oznacza 100% inflacji. Czyli - skasowane zostaną w szybkim tempie wszelkie oszczędności. Już to przerabialiśmy "za Balcerowicza".

Sytuacja jeszcze nie ujawniła wszystkich swych "twarzy", ale jest to sytuacja "lejkowa", czyli będzie kształtować się tworząc  jedno, zawężające rozwiązanie.

 


Czy mamy szanse zmniejszyć skutki sytuacyjne?

Tylko  przy zachowaniu rozsądku i przy determinacji władz. Pierwszym krokiem jest pewne złagodzenie narracji medialnych związanych  z epidemią - do tej pory były to sprawozdania ze swoistych zawodów sportowych. Wystarczy podawać liczby dotyczące zachorowań w pełnym wymiarze - nie tylko ilość zachorowań i zgonów dotyczących koronawirusa, a także ilość dziennych zgonów z innych przyczyn - także naturalnych.

Przejść na zwiększoną ochronę i opiekę ludzi starszych - rozsądnym jest utrzymanie godzin handlu WYŁĄCZNIE DLA OSÓB STARSZYCH. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka kontaktu z osobami młodymi. Ale, oczywiście, nie powinno się blokować im możliwości wychodzenia z domu - jednak na własne ryzyko.

Konieczne jest zdjęcie restrykcji względem reszty społeczeństwa - zwłaszcza kwarantanny. To po świętach, ale już teraz należy sprawę stosownie przygotować.

 


Wybory powinny odbyć się już normalnie - nie istnieją przesłanki blokujące, chociaż jakieś środki  zapobiegawcze należy stosować. Cenny byłby udział rekonwalescentów z nabytą odpornością.

 


I sprawy gospodarcze. "Tarcza antykryzysowa" to pikuś wobec ogromu problemów jakie się pojawią. Do tego  pieniądze "wpompowane" w społeczeństwo są śmiesznie małe - gdyby chcieć traktować je jako pomostowe , pozwalające powrócić do stanu poprzedniego.  Jednak "największe" pieniądze muszą pójść na ratowanie dużych firm - tych, co to nie mogą upaść.

Tu będziemy mieli do czynienia z ratowaniem tych firm, które "doją" polską gospodarkę.

Tymczasem należy wykorzystać sytuację do odbudowy polskiego stanu posiadania; dofinansowywać polskie rozwiązania, a firmy upadające - konieczne dla działania państwa - odbudowywać, ale już na odmiennych zasadach.

 


Niewątpliwie zbliża się bardzo trudny czas olbrzymiego spadku stopy życiowej - to jest też czas nowego otwarcia. Jeśli będzie to próba odbudowy dotychczasowego systemu gospodarczego opartego na pieniądzu, to doprowadzi do wielkich nierówności i kryzysu społecznego z niewiadomymi skutkami. W takiej sytuacji konieczny jest swoisty "stan wojny", z gospodarką wojenną.  Z kolei odbudowa, wobec barku finansowania (inne państwa będą miały takie same problemy), może bazować jedynie na KAPITALE SPOŁECZNYM. Ten zaś może być uruchomiony jedynie przy jasno określonej perspektywie dotyczącej kierunku rozwoju.

 


Moim zdaniem - wiąże się to z koniecznością stworzenia "trzeciej drogi" rozwojowej - opartej na idei Cywilizacji Polskiej i tradycjach Rzeczypospolitej. O rozwiązaniach w tym duchu - w kolejnych notkach, bo sprawa jest zbyt poważna i wieloaspektowa, aby można było ją lapidarnie przedstawić.

 

 
357 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: wartości, wyznaczniki cywilizacji, narzędzia cywilizacji, naród.
Zeszyt tematyczny: 9. Rzeczpospolita a Naród.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
O sensie życia - cywilizacyjnie
Zawirowania związane z rozgardiaszem etycznym wynikającym z wielokulturowości, jaka ostatnio obowiązuje w naszym kręgu cywilizacyjnym, wymuszają powrót do pytania o sens i cel istnienia człowieka

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-08 17:52
W zeszycie tematycznym nr 10.
25 odsł.
Nienawidzę żydów po polsku
Że żydów z małej litery? Bo to ideowe, a nie genetyczne . Że „po polsku”? Bo jest istotna różnica znaczenia słowa „nienawiść” między Cywilizacją Polską a judaizmem.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-01 11:50
W zeszycie tematycznym nr 9.
38 odsł.
Polskość, chrześcijaństwo, katolicyzm, judaizm
Pojawiły się sugestie, aby wyjaśnić "cywilizacyjnie" różnice między polskością a katolicyzmem, zwłaszcza wobec prób ich utożsamiania.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-25 15:25
W zeszycie tematycznym nr 10.
47 odsł.
Cywilizacja a Naród
Prowadzone przeze mnie rozważania cywilizacyjne obejmują pojęcie NARODU jako istotnego czynnika tych rozważań. Nie wszystko i nie od razu udaje mi się „poskładać” zwłaszcza, że pojawiają się też opracowania próbujące podważyć proponowaną linię rozumowania.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-14 11:42
W zeszycie tematycznym nr 9.
16202 odsł.
Czy umiemy być bogaci?
Czym jest bogactwo? Optuję za stwierdzeniem, że jest to posiadanie więcej niż inni z naszego otoczenia. Bo aby być bogatym – potrzeba „wianuszka” biedniejszych; gdy wszyscy mają dużo – nie ma bogatych.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-06 12:17
W zeszycie tematycznym nr 9.
80 odsł.
Dumając o "polskim ładzie". Cywilizacyjnie
Z dużym niesmakiem obserwuję reakcje opozycji na program  "Polski Ład" . I wcale to nie znaczy, że w pełni akceptuję przedstawione założenia.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-05-18 16:19
W zeszycie tematycznym nr 9.
92 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1524 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1663 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1663 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1952 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1952 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1952 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1952 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1952 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 1983 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 1983 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2006 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2006 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2007 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2013 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2014 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2014 dni temu
więcej…