portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Po kryzysie - "trzecia droga"? (3)
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Po kryzysie - "trzecia droga"? (2)
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
"Oto jest głowa ... Szumowskiego"; czy tylko?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska: konieczna zmiana strategii ("epidemicznej")
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Polska po koronawirusie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Między posiadaniem a wolnością
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Sprawiedliwość czy ŁAD?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wolność a sądownictwo
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Skutki "jerozolimskiego holokaustu"
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Struktura władzy; POLIN
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2020.04.07 10:31

Po kryzysie - "trzecia droga"?

   
 

We wcześniejszej notce sugerowałem, że eliminacja skutków kryzysu powinna prowadzić do odbudowy Rzeczypospolitej (Cywilizacja Polska) - czyli zastosowanie tzw. "trzeciej drogi".


 

 


Czy określenie "trzeciej drogi" ma sens?

W polskich warunkach mieliśmy do czynienia (po upadku II RP), z systemem socjalistycznym - z rządem hierarchicznym i obecnie mamy system liberalny, gdzie rząd jest może i egalitarny, ale sam system hierarchiczny, czyli antypersonalistyczny. 

Czy istnieją inne drogi? Oczywiście - każda cywilizacja tworzy własny system wartości i dotyczy to też elementu wykonawczego jakim jest gospodarka. Chiny mają odrębny system, podobnie Rosja (chociaż tam system wydaje się być chińską mutacją i to w gorszym znaczeniu), Indie. Inaczej rozwiązywane są też kwestie społeczne w państwach muzułmańskich, chociaż tam jest to zdegenerowane dochodami za ropę.

 


Aby zatem rozważyć kwestie dotyczące "trzeciej drogi", trzeba rozważyć z jednej strony podstawy funkcjonowania systemów z którymi mieliśmy do czynienia - z ich wadami i zaletami, a z drugiej - warunki wyjściowe z jakimi będziemy mieli do czynienia, a które  (tak można sądzić), pozwolą społeczeństwu na podjęcie decyzji o systemowych warunkach odbudowy po kryzysie.

 


Może zacznijmy od warunków "wyjściowych" - będących końcową fazą kryzysu.

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że czeka nas kryzys o głębokości większej niż ten sprzed 100 lat. Poziom życia spadnie minimum 2 - krotnie. Co prawda zaczynają się pojawiać głosy  o takiej możliwości rozwoju sytuacji, ale wszyscy mamy zakodowany powrót do dotychczasowego stylu życia. No, może z jakimiś utrudnieniami. I tego będzie się broniło za wszelką cenę.

Sytuacja identyczna jak po I WŚ, gdzie chciano za wszelką cenę przywrócić stare porządki. Czym się to skończyło? Podobnie myśleli zapewne i ci, którzy rozpoczynali zamieszki w Syrii.

 


Co zatem nas czeka?

Przede wszystkim rozpad dotychczasowych struktur organizacji życia społecznego. Są to elementy powiązane - jeśli przestają działać bary, kosmetyczki, ale też biura podróży, komunikacja itd., to przerwany zostają przepływy finansowe - zaczną upadać sklepy, hurtownie itd. Coraz większa część społeczeństwa będzie pozbawiona dochodów umożliwiających dotychczasowe funkcjonowanie.

Im dłużej będziemy bronić dotychczasowego stylu życia, tym zapaść będzie cięższa, a skutki bardziej bolesne. "Tarcza antykryzysowa" to właśnie podtrzymywanie nadziei, ale skutkami prowadząca do tragicznych efektów, gdyż nastąpi szybsze wydrenowanie zasobów rezerwowych jakie mamy. Dokładnie to samo dotyczy państwa - państwo "dając" musi się zapożyczyć, bo przecież nie będzie miało z kogo ściągnąć podatkami środków. Bankructwo państwa jest taką samą ewentualnością jak i bankructwa firm.

Zakładając ten wariant rozwoju sytuacji należy liczyć się sytuacją reglamentowanej dystrybucji żywności i to nie w formie "kartek", a raczej garkuchni z rozdawnictwem zupy.

Po drodze (jeśli będzie próba podtrzymania obecnego systemu) będziemy mieli "kominy dobrobytu", czyli te branże, które muszą funkcjonować, a których zatrudnieni nie odczują bezpośrednio skutków kryzysu. Aby nie doszło do zamieszek - rolą państwa jest spłaszczyć dochody, a to można zrobić poprzez wprowadzenie stanu nadzwyczajnego i gospodarki wojennej.

Czyli wojenna "urawniłowka" staje się punktem startowym do odbudowy. Czy i kiedy ten stan osiągniemy - można o tym dyskutować, ale jest to najbardziej oczywisty kierunek rozwoju sytuacji. Spłaszczenie dochodów będzie miało też fazę inflacyjną, co chyba też jest oczywiste, a co także będzie służyć eliminacji prywatnych zasobów - stan nadzwyczajny będzie koniecznością wobec prób spekulacyjnych i przyjęty z ulgą.

 


Sytuacja zbliżona będzie miała miejsce w krajach sąsiadujących. Niemcy mają olbrzymie rezerwy, co pozwoli im na dłuższą walkę ze skutkami kryzysu. Można tu szacować czas trwania zapaści, która w skutkach - będzie jeszcze bardziej dla nich dotkliwa. (Chociaż możliwe, że przetrwają - wtedy szansa, że "zaleją" ich "nachodźcy" - także z terenów pobliskich).

 


Odbudowa, biorąc pod uwagę sytuację i jej konsekwencje, musi dążyć do zapewnienia samowystarczalności społecznej, gdyż każda pomoc prowadzić będzie do silnego uzależnienia.Wobec zaś finansowego bankructwa i obywateli i państwa - można się będzie oprzeć jedynie na "kapitale społecznym", czyli pracy własnej obywateli za minimalnym wynagrodzeniem. To można uzyskać jedynie na bazie zaufania społeczeństwa jakim obdaruje ono warstwę kierowniczą. 

Próba odbudowy obecnego systemu to pełne zniewolenie społeczeństwa i dalsze hierarchizowanie struktur władzy w wersji totalnej.

 


Notka się wydłuża; aby zachować czytelność - kolejne uwagi w następnym poście.

 

 
376 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: wartości, wyznaczniki cywilizacji, narzędzia cywilizacji.
Zeszyt tematyczny: 10. Wiara, wiedza a cywilizacja.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
O sensie życia - cywilizacyjnie
Zawirowania związane z rozgardiaszem etycznym wynikającym z wielokulturowości, jaka ostatnio obowiązuje w naszym kręgu cywilizacyjnym, wymuszają powrót do pytania o sens i cel istnienia człowieka

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-08 17:52
W zeszycie tematycznym nr 10.
25 odsł.
Nienawidzę żydów po polsku
Że żydów z małej litery? Bo to ideowe, a nie genetyczne . Że „po polsku”? Bo jest istotna różnica znaczenia słowa „nienawiść” między Cywilizacją Polską a judaizmem.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-01 11:50
W zeszycie tematycznym nr 9.
38 odsł.
Polskość, chrześcijaństwo, katolicyzm, judaizm
Pojawiły się sugestie, aby wyjaśnić "cywilizacyjnie" różnice między polskością a katolicyzmem, zwłaszcza wobec prób ich utożsamiania.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-25 15:25
W zeszycie tematycznym nr 10.
47 odsł.
Cywilizacja a Naród
Prowadzone przeze mnie rozważania cywilizacyjne obejmują pojęcie NARODU jako istotnego czynnika tych rozważań. Nie wszystko i nie od razu udaje mi się „poskładać” zwłaszcza, że pojawiają się też opracowania próbujące podważyć proponowaną linię rozumowania.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-14 11:42
W zeszycie tematycznym nr 9.
16203 odsł.
Czy umiemy być bogaci?
Czym jest bogactwo? Optuję za stwierdzeniem, że jest to posiadanie więcej niż inni z naszego otoczenia. Bo aby być bogatym – potrzeba „wianuszka” biedniejszych; gdy wszyscy mają dużo – nie ma bogatych.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-06 12:17
W zeszycie tematycznym nr 9.
80 odsł.
Dumając o "polskim ładzie". Cywilizacyjnie
Z dużym niesmakiem obserwuję reakcje opozycji na program  "Polski Ład" . I wcale to nie znaczy, że w pełni akceptuję przedstawione założenia.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-05-18 16:19
W zeszycie tematycznym nr 9.
92 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1524 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1663 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1663 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1952 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1952 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1952 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1952 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1952 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 1983 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 1983 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2006 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2006 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2007 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2013 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2014 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2014 dni temu
więcej…