portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Zszywanie umarlaka
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Nadzieje wyborcze
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Tabela przemian
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a praca
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Lubię Żydów
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Budowa Rzeczypospolitej
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Nie Dmowski a Piłsudski realizatorem idei narodowej
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Po kryzysie - "trzecia droga"? (6) Zmiana systemowa
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Po kryzysie - "trzecia droga"? (5) Konstytucja
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Po kryzysie - "trzecia droga"? (4) O przemocy
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2020.06.04 09:47

Zmierzch miasta

   
 

Miasto jest jak kobieta: młode przyciąga swym urokiem, obietnicą rozkoszy i pobudza do czynienia planów wspólnej przyszłości.


 

 

Z czasem staje się bardziej pewne siebie, dbające o wygody i coraz więcej czasu i wysiłku poświęcające swej urodzie.Tej nawet przybywa czyniąc je bardziej atrakcyjne.

Kiedy się jednak starzeje pojawiają się symptomy głęboko zakorzenionych skłonności. Może to być forma przyjaznej obserwacji nowo wzrastającego pokolenia połączona z chęcią pomocy, ale też mogą to być różne formy wyuzdania i perwersji, gdzie liczy się tylko własna przyjemność i dążenie do zaspokajania coraz bardziej zdegenerowanych porządań. 

Bywa, że ma to wyraz podobny anegdocie tyczącej wizyty zaawansowanej wiekowo pani u lekarza, a skarżącej się na problemy "kanalizacyjne".

Lekarz po obejrzeniu pacjentki sugeruje: "Ależ proszę pani, te problemy wynikają z tego, że to trzeba często myć".

A na to pacjentka: "a kto by się tego paskudztwa tykał".

 

Cóż analogia do problemów kanalizacyjnych stolicy i reakcja władz z prezydentem miasta jest zadziwiająca, aczkolwiek nie tylko tego miasta tyczy poruszany problem.

Bo to, na co należy zwrócić uwagę, jest zakres "przyjazności" miasta względem mieszkańców. I te "stare" mentalnie miasta w coraz mniejszym stopniu stwarzają przyjazne rozwojowi warunki życia, a koncentrują się na zaspakajaniu potrzeb własnych, często zdegenerowanych. W takich przypadkach popierane są różne skrajne ruchy społeczne kosztem normalnych potrzeb mieszkańców. 

Sprawa jest nad wyraz oczywista, a przynajmniej na tyle, że chyba nie ma co wymieniać kierunków. Dostrzec jednak należy, że zwykle powiązane są te skrajności z upadkiem szkół wyższych, gdzie zaczynają dominować takie formy "wolności", także cała bohema artystyczna - z natury mająca wyostrzone odczuwanie skrajności - staje się coraz bardziej zdeformowana.

W takich okolicznościach także administracja i służby pogarsza efekty swej pracy. Tu np. za symptom może być uznane działanie administracji miejskiej w Warszawie w odniesieniu do "tarczy antykryzysowej".

 

Sumarycznie takie starzejące się miasto przestaje być dobrym miejscem do zamieszkania. I chyba to daje się zauważyć. Coraz bardziej widać, że miasta (zwłaszcza duże) stają się zgromadzenie ludzi starych. W Warszawie jest coraz mniej młodych ludzi, zwłaszcza małżeństw z dziećmi. Młodzi nie wiążą się już z miastem na całe życie, a traktują je przejściowo - jedynie jako miejsce do spania z którego bliżej do pracy, czy na uczelnię. Czyli mieszkańcami są albo ludzie starsi, albo single. Małżeństwa - starają się przenieść gdzieś poza miasto, gdzie panują znacznie lepsze warunki do życia i wychowania dzieci.

Życie przenosi się poza miasto.

 

Uzupełnieniem obserwacji może być to, że "za komuny" proces kształtowania się miast miał charakter centralistyczny. Warszawa była zasiedlana "swoimi", czyli tymi, którzy byli przydatni w administrowaniu. Miasto było zamknięte dla innych. To wiązało się z szeregiem przywilejów już nie wspominając o znacznie lepszym zaopatrzeniu.

Obecnie tamte rozwiązania powodują starzenie się miasta - dawni beneficjenci systemu są teraz emerytami i tu dożywają swych dni oczekując, że dalej będą mieć przywileje. Tymczasem coraz trudniej o "obsługę" - nadmiar uprzywilejowanych, a do tego już nieproduktywnych - stał się przeszkodą rozwojową. Do tego doszły dwa czynniki - to, że dostęp do dóbr jest bezproblemowy, a do tego komunikacja (media) umożliwiają i dostęp do informacji, i przemieszczanie się. Stajemy się wioską w której lepsze warunki życia są poza miastami.

Ciekawe spostrzeżenia dotyczą "pandemii koronawirusowej". Tu najbardziej dotkniętymi byli właśnie mieszkańcy (starsi) miast. W interiorze nie było (nie stosowano) aż takich rygorów, a przeciwnie. Zdarzały się też przypadki niechęci do mieszkańców miast - "bo tacy przyjadą, pozarażają i pojadą".

 

I pytanie końcowe: jaka byłaby sytuacja mieszkańców (zwłaszcza starszych) dużych miast w przypadku faktycznej pandemii i problemami związanymi z zaopatrzeniem?

 

 
39 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
Zeszyt tematyczny: 9. Rzeczpospolita a Naród.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Zszywanie umarlaka
Według buńczucznych zapowiedzi Trzaskowskiego, w oparciu o wynik wyborczy, zdobywca zaszczytnego drugiego miejsca w wyścigu wyborczym, zamierza zająć się "zszywaniem Polski".

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2020-07-14 14:01
W zeszycie tematycznym nr 9.
1 odsł.
Nadzieje wyborcze
To nie notka związana z którymś z kandydatów do Urzędu Prezydenta RP. Dotyczy postawy Polaków..

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2020-07-01 20:53
W zeszycie tematycznym nr 9.
15 odsł.
Tabela przemian
Odrzućmy partykularne odczucia związane z doświadczeniami - od indywidualnych, po narodowe, w okresie ostatnich 100 lat. Także pomińmy straty w populacji wynikające z przemian - to zaledwie nikły procent liczby ludzkich mieszkańców ziemi. I przy tych założeniach spójrzmy na dokonujące się przemiany.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2020-06-22 17:49
W zeszycie tematycznym nr 10.
22 odsł.
Cywilizacja Polska a praca
Temat wydaje się odległy od obecnej bieżączki, ale, wbrew pozorom, mogący istotnie wpłynąć na ocenę programów i postaw kandydatów na urząd prezydenta i popierających ich ugrupowań.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2020-06-18 20:14
W zeszycie tematycznym nr 9.
24 odsł.
Lubię Żydów
Żydów należy nienawidzić (antysemityzm - chociaż Arabowie to też Semici), albo ich uwielbiać (filosemityzm). "Lubienie Żydów" - jest dla nich najgorszą obrazą.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2020-06-14 08:35
W zeszycie tematycznym nr 9.
29 odsł.
Budowa Rzeczypospolitej
Temat może zadziwić, gdyż formalnie Polska jest Rzeczpospolitą. A tu nie piszę o odbudowie, jeśli Jej instytuty nie działają, a o budowie.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2020-06-10 08:47
W zeszycie tematycznym nr 9.
25 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1144 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1282 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1282 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1571 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1571 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1571 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1571 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1571 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 1602 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 1602 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 1625 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 1625 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 1626 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 1632 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 1633 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 1634 dni temu
więcej…