portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Prezydent - strażnik ładu RP czy Konstytucji?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Zszywanie umarlaka
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Tabela przemian
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Polska a praca
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Lubię Żydów
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Budowa Rzeczypospolitej
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Zmierzch miasta
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Nie Dmowski a Piłsudski realizatorem idei narodowej
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Po kryzysie - "trzecia droga"? (6) Zmiana systemowa
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Po kryzysie - "trzecia droga"? (5) Konstytucja
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2020.07.01 20:53

Nadzieje wyborcze

   
 To nie notka związana z którymś z kandydatów do Urzędu Prezydenta RP. Dotyczy postawy Polaków..


 

 
Ciągłe utarczki między ugrupowaniami przyczyniły się do politycznego wykształcenia polskiego społeczeństwa. Oczywiście - nie można mówić, że dotyczy to wszystkich, ale ilość tych "uświadomionych" stanowi już znaczącą ilość wyborców i to decydującą.
 
O ile po 89 roku nastąpiło wzmożenie zainteresowania udziałem w decyzjach dotyczących stanu państwa, to zmanipulowane działania medialne doprowadziły do umieszczenia "zaufania społecznego" w niewłaściwych rękach, co doprowadziło do opisywanego przez , nomen omen, Sienkiewicza , stanu: "ch..., d... i kamieni kupa".
 
Ewidentnie widoczne było poszukiwanie jakiejś nastawionej na polski interes reprezentacji politycznej o czym świadczą duże przepływy głosów wyborców w poszczególnych wyborach. Niestety zazwyczaj kończyło się to na "zamienił stryjek siekierkę na kijek".
 
Jednak ten stan powoli przyczynił się do politycznej edukacji, czego efektem było obdarzenie władzą PiS. Czy jest to faktycznie pro-polska formacja? Trudno o tak jednoznaczne stwierdzenie. Niemniej interes Polski i Polaków jest brany pod uwagę przy podejmowaniu ważnych decyzji społecznych. Stan relacji ekonomicznych w społeczeństwie pozwala na "podniesienie głowy" pochylonej wcześniej nad poszukiwaniem jakiegokolwiek źródła dochodu pozwalającego przetrwać.
Obecnie Polacy, powoli bo powoli, uczą się formułować swoje oczekiwania względem rządzących.
Zwrócę uwagę na pewną zależność. Do tej pory to rządzący "dawali" społeczeństwu różnego rodzaju bonusy po to, aby ono "nie myślało", a widziało we "władzy" dobroczyńcę.
Obecnie zaczynają być formułowane postulaty tyczące rządzących, a dotyczące także form organizacyjnych. Na razie nieśmiałe.
 
Zarysował się wyraźny podział w społeczeństwie na dotychczasowych beneficjentów systemu - zazwyczaj lepiej wykształconych i bogatszych, a do tego oczekujących uznania ich za elitę narodową, która określa wir życia społecznego.
Druga część - to ci dotychczas pomijani przy rozdziale "nadań", a zaczynający formułować swoje oczekiwania i potrzeby.
 
Ostatnie 5 lat istotnie podważyły pozycję dotychczasowej "elity" - ta utraciła znaczną część źródeł swej ekonomicznej pozycji w społeczeństwie. Można powiedzieć, że dalsze utrzymanie stanu rzeczy jest niemożliwe i spowoduje upadek tej kasty społecznej.
Dlatego rzucono na szalę wszystkie siły jakie można było zorganizować, aby tylko nie dopuścić do dalszych przemian, a to wiąże się utrzymaniem stanowiska przez Dudę.
Wszelkie chwyty są stosowane - kłamstwa, zafałszowania, przypisywanie sobie cudzych zasług, obietnice bez pokrycia itd. Ważne, aby wypromować Trzaskowskiego, gdyż przy jego wygranej proces zmian zostanie wstrzymany, a na pewno opóźniony. Cenne są nawet dni.
 
Tymczasem mamy ten podział w społeczeństwie o którym nadmieniłem. Grupa "elitarna" stanowi około 25 % społeczeństwa (jest za duża, aby mogło ono normalnie funkcjonować) - świadczą o tym głosy oddawane na PO - KO. W wyborach parlamentarnych było to nieco ponad 5 mln głosów przy bardzo dużej mobilności i zaangażowaniu. Doliczyć można głosy oddane na PSL i lewicę - przynajmniej w części.
Obecnie na Trzaskowskiego padło blisko 6 mln głosów, ale spadła ilość głosów oddanych na lewicę i PSL. Czyli jest to stały elektorat - i raczej nie ma skąd powiększać sympatyków. Jedynie głosy oddane na Hołownię mogą być "zagospodarowane", gdyż tam ulokowały się środowiska niezadowolone  z błędów PiS. Czy dadzą się przekonać obietnicami, które nie mają pokrycia w możliwościach realizacyjnych?
 
Z kolei wyborcy PiS stanowią zwartą i rosnącą  grupę - nastąpił kilkuprocentowy  wzrost w stosunku do wyborów parlamentarnych. Jednak głosy na Hołownię wskazują, że jest wielu niezadowolonych. Konieczne są zmiany uwzględniające postulaty tych środowisk. Brak takich reakcji może spowodować wzrost frustracji. Nawet jeśli Duda wygra bez takich zmian, to w krótkim czasie pojawią się przejawy frustracji; grupa niezadowolonych może szybko rosnąć.
 
Metodą stosowana przez "elitę" jest doprowadzić do mentalnego rozgardiaszu i w efekcie powstrzymanie się od udziału w głosowaniu. Wtedy istotna będzie mobilność tej grupy, co istotnie wpływa na wynik wyborów. Tak było np. w sławetnych wyborach do parlamentu EU, w których wzięło udział kilka procent wyborców.
Obecnie jednak następuje zwiększenie mobilności dotychczas biernej części społeczeństwa i to wskazuje na polityczne "dorastanie". I to daje nadzieję.

 

 
40 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
Zeszyt tematyczny: 9. Rzeczpospolita a Naród.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Prezydent - strażnik ładu RP czy Konstytucji?
Jaką rolę odgrywa - powinien odgrywać -  Prezydent RP,  pomijając prerogatywy formalne: czy jego zasadniczą rolą jest dopilnowywanie przestrzegania Konstytucji, czy też ładu Rzeczypospolitej?

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2020-07-19 11:15
W zeszycie tematycznym nr 9.
19 odsł.
Zszywanie umarlaka
Według buńczucznych zapowiedzi Trzaskowskiego, w oparciu o wynik wyborczy, zdobywca zaszczytnego drugiego miejsca w wyścigu wyborczym, zamierza zająć się "zszywaniem Polski".

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2020-07-14 14:01
W zeszycie tematycznym nr 9.
27 odsł.
Nadzieje wyborcze
To nie notka związana z którymś z kandydatów do Urzędu Prezydenta RP. Dotyczy postawy Polaków..

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2020-07-01 20:53
W zeszycie tematycznym nr 9.
39 odsł.
Tabela przemian
Odrzućmy partykularne odczucia związane z doświadczeniami - od indywidualnych, po narodowe, w okresie ostatnich 100 lat. Także pomińmy straty w populacji wynikające z przemian - to zaledwie nikły procent liczby ludzkich mieszkańców ziemi. I przy tych założeniach spójrzmy na dokonujące się przemiany.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2020-06-22 17:49
W zeszycie tematycznym nr 10.
44 odsł.
Cywilizacja Polska a praca
Temat wydaje się odległy od obecnej bieżączki, ale, wbrew pozorom, mogący istotnie wpłynąć na ocenę programów i postaw kandydatów na urząd prezydenta i popierających ich ugrupowań.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2020-06-18 20:14
W zeszycie tematycznym nr 9.
43 odsł.
Lubię Żydów
Żydów należy nienawidzić (antysemityzm - chociaż Arabowie to też Semici), albo ich uwielbiać (filosemityzm). "Lubienie Żydów" - jest dla nich najgorszą obrazą.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2020-06-14 08:35
W zeszycie tematycznym nr 9.
46 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1166 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1304 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1304 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1593 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1593 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1593 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1593 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1593 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 1624 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 1624 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 1647 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 1647 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 1648 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 1654 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 1655 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 1656 dni temu
więcej…