portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Wojna rządu z Narodem. Katastroficznie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Prognozy - interpretacja własna
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Przepowiednie - interpretacja własna
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wigilia - historycznie i mistycznie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Pierwsi ludzie - logicznie, mitycznie i mistycznie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Fundamenty chrześcijaństwa a filozofia
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
"Grzech" życia a podstawy filozofii. Czy warto być żydem?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
"Grzech" życia a podstawy filozofii
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Zbliża się rzeź elit, nieuchronnie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Perspektywy rozwojowe ludzkości
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2020.10.21 07:53

Cywilizacja Łacińska - pokłosie "Trylogii"

   
 

Każdy poszukujący korzeni polskości odnajduje je u Sienkiewicza w "Trylogii". Mistrzowskim dziele  budowania nostalgicznego poczucia wielkich cech polskiego patriotyzmu.


 

 

Dalsze pogłębianie kierunku zainteresowań prowadzi do Konecznego i jego Cywilizacji Łacińskiej. Docierają do tej idei najbardziej wytrwali w poszukiwaniach, a na drodze piętrzy się wał przeszkód - głównie ze strony tzw. mainstreamu. Świadczy o tym choćby to, że swego czasu Maciej Giertych, jako członek Parlamentu UE chciał propagować myśl Konecznego, co zostało zablokowane - jako propagowanie idei sprzecznej z kierunkiem rozwoju UE.

 

Ten kierunek myślenia nie jest mi obcy; ba, stał się pożywką mojego rozwoju, a przed postacią Konecznego dalej stoję "z rozdziawioną gębą".Tyle, że z czasem zacząłem dostrzegać też niedopasowane do całości imponderabilia.

 

Dziś, czytając notkę blogera kelkeszosa o Łysiaku, w której wspomniany bloger odnosi się z wielką rewerencją do Cywilizacji Łacińskiej, naszło mnie nieodparte skojarzenie, także biorąc pod uwagę twórczość Łysiaka, że poszukiwanie polskości oparte na myśli Sienkiewicza i Konecznego, jest bardzo podobne. W obu dominuje podkreślanie pozytywnych cech kształtowanej idei, a pomijane aspektów negatywnych.

 

Pozwolę sobie na zapewne bulwersujące dla wielu stwierdzenie, że polskość można odbudować tylko po odrzuceniu i Sienkiewicza, i Konecznego.

(Nie dane mi było w pełni poznać twórczości Łysiaka; chętnie zapoznałbym się z opinią znawców tematu w odniesieniu do sugerowanego toru myślenia.)

 

Dlaczego przedstawiam tak radykalny pogląd?

Sienkiewicz przedstawiał obraz Polski szlacheckiej w czasie jej upadku, a nie przedstawiając faktycznego stanu rzeczy. Odwołując się do nostalgicznych skojarzeń nadawał ton znaczeniowy zjawiskom negatywnym, tym, które leżały przyczyną upadku Rzeczypospolitej, a które przedstawiał jako bez mała cechy narodowe.

Pomijając własne błędy podważające fundament Rzeczypospolitej, a zaliczam tu przede wszystkim szlachectwo "z urodzenia", co Sienkiewicz często wkłada w usta swych bohaterów,  należy zwrócić uwagę na rolę Kościoła Katolickiego, dla którego wiek XVII był czasem największej ekspansji - zwłaszcza w Polsce. (Większość kościołów została w tamtym czasie wybudowana - w stylu stosownym kontrreformacji, ale też wtedy powstało też wiele pieśni religijnych, czy kolęd).

 

Koneczny poszedł tą samą drogą przypisując cywilizacyjny kreacjonizm Kościołowi Katolickiemu. Być może czynnikiem potęgującym to myślenie, była walka z polskością prowadzona przez zaborców, gdzie przynależność do KK traktowano jako manifestację polskości wobec rosyjskiego prawosławia i pruskiego protestantyzmu. Stąd określenie: Polak - katolik.

 

Jednak i w jednym, i w drugim przypadku zauważalny jest negatywny wpływ KK na Polskę, co przyczyniło się do upadku Rzeczypospolitej. Przecież wojny na wschodzie miały za podłoże ekspansję katolicką, na co nie zgadzała się i Ruś, i Moskwa, a stan permanentnego konfliktu z Turcją także wynikał z wpływu Rzymu na politykę polską. Do tego przecież niemiecki "drang nach Osten" miał wsparcie w KK i to od zarania państwowości polskiej.

 

Koneczny wskazując, że faktyczną przyczyną historycznych przemian są cywilizacje jako "metody życia zbiorowego" (co można też ująć jako "filozofia życia zbiorowego"), połączył swoje obserwacje życia społeczeństwa polskiego i potraktował je jako katolickie.

Potwierdzenie tego można znaleźć u Chestertona, który w polskim sposobie życia widział przejaw "czystej" postaci katolicyzmu, gdy na Zachodzie takich przejawów brakowało.

 

W efekcie Cywilizacja Łacińska to imaginacja Konecznego, w której uznał katolicyzm jako element sprawczy polskości.Podobnie jak Sienkiewicz.

Czy obecnie, obserwując znamiona upadku KK, można dalej upatrywać w doktrynie katolickiej ukształtowanej "trydencko" źródeł polskości?  Wszelkie opracowania zwolenników takiej opcji są niespójne i oparte o na życzeniach, a nie faktach.

 

Temat  jest kontrowersyjny. Wymaga głębokiej i wszechstronnej analizy, ale idąc torem myśli Konecznego, gdzie cywilizacja jest metodą życia zbiorowego widać, że Cywilizacji Katolickiej (bo tak można określić ideę współżycia wypracowaną na Soborze Trydenckim), nie konweniuje z polską metodą życia zbiorowego - stąd można ją określić jako Cywilizację Polską.

Wnioskiem jest już wcześniejsze twierdzenie, że Cywilizacja Łacińska nigdy faktycznie nie istniała poza imaginacją w umyśle Konecznego.

 

Chcąc budować  (odbudować) polskość trzeba odrzucić potęgę wpływu obu tych wielkich postaci polskiej myśli narodowej. I nie da się ukryć, że jest to zadanie na miarę przetrwania Narodu.

 

 
86 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
Zeszyt tematyczny: 10. Wiara, wiedza a cywilizacja.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Biden a Polska z UE i Rosją w tle
Jaka będzie polityka nowej administracji względem Polski? Rząd łudzi się, że taka sama jak i Trumpa.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-22 08:38
W zeszycie tematycznym nr 11.
9 odsł.
Reset stosunków z Rosją
Z zamieszania z jakim mamy do czynienia na światowej scenie politycznej  wyłania się wniosek o potrzebie zresetowania dotychczasowej polityki względem Rosji.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-18 09:56
W zeszycie tematycznym nr 11.
12 odsł.
Wojna rządu z Narodem. Katastroficznie
W ujęciu katastroficznym można stwierdzić, że rząd prowadzi wojnę z Narodem Polskim. Działania są hybrydowe – postępujące wg instrukcji „o gotowaniu żaby”.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-12 16:40
W zeszycie tematycznym nr 12.
22 odsł.
Prognozy - interpretacja własna
Niedawno zamieściłem notkę : „ Przepowiednie – interpretacja własna”. Poniekąd zobowiązuje to do zaprezentowania własnych prognoz tyczących rozwoju sytuacji na świecie.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-07 10:44
W zeszycie tematycznym nr 10.
27 odsł.
Jezus a Trzej Królowie
W poprzedniej notce „Trzej Królowie a Jezus” przedstawiałem opcję, gdzie rozważana jest możliwość oddania hołdu Dzieciątku, przy odrzuceniu elementów cudowności zdarzenia.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-04 08:24
W zeszycie tematycznym nr 10.
32 odsł.
Trzej Królowie a Jezus
Święto Trzech Króli jest jednym z ważniejszych dla chrześcijaństwa. Skąd ta zależność?  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-02 10:09
W zeszycie tematycznym nr 10.
34 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1337 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1476 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1476 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1765 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1765 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1765 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1765 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1765 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 1795 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 1796 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 1819 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 1819 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 1820 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 1826 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 1827 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 1827 dni temu
więcej…