portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Wojna rządu z Narodem. Katastroficznie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Prognozy - interpretacja własna
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Przepowiednie - interpretacja własna
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wigilia - historycznie i mistycznie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Pierwsi ludzie - logicznie, mitycznie i mistycznie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Fundamenty chrześcijaństwa a filozofia
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
"Grzech" życia a podstawy filozofii. Czy warto być żydem?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
"Grzech" życia a podstawy filozofii
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Perspektywy rozwojowe ludzkości
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Łacińska - pokłosie "Trylogii"
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2020.11.08 23:37

Zbliża się rzeź elit, nieuchronnie

   
 

Może tytuł bulwersować, ale ma wskazać nieuchronność rozwoju procesów cywilizacyjnych.


 

 


Wszelkie zmiany o przełomowym charakterze - można je nazwać rewolucjami - zawsze są związane z eliminacją istniejących elit.

Oczywiście - nie zawsze ma to charakter fizycznej eliminacji i to prowadzonej dogłębnie, ale fizyczna eliminacja jest nieodzownym elementem. Im zaś większy opór starych elit - tym większy zakres eliminacji.

Te procesy są bezwzględne i prowadzone konsekwentnie.

Przejawy takich zdarzeń o charakterze przełomowym, czyli rewolucyjnym są historycznie znane. Można się tylko dziwić, że historycy nie przedstawiają ich w ten sposób. W odniesieniu do starszych zdarzeń przedstawiane są w sposób celowo pomijający tę kwestię - albo bez podawania związku fizycznej eliminacji z przemianą systemową, albo jako ofiary normalnych walk jakie przecież toczyły się zawsze.

 


Najstarsze opisy dotyczą Chin, gdzie cesarz wprowadzając system urzędników zarządzających krajem w jego imieniu musiał wyeliminować dotychczasowych zarządców pochodzenia rodowego.

Polska przemiana to umowny "chrzest Polski", kiedy to Mieszko rozprawił się z władykami rodowymi.

Podobnie zrobił Iwan Groźny w Księstwie Moskiewskim wprowadzając opriczninę. "Dobry car" i "źli bojarzy" to tylko pretekst do usunięcia wpływów bojarów.

Mamy też Rewolucję Francuską kiedy to usunięto znaczną część arystokracji, a reszta została zmarginalizowana. Wcześniej podobnej volty dokonał Cromwell w Anglii.

Mamy też Rewolucję Październikową, która już bardziej przybliża faktyczne "działania rewolucyjne", czyli eliminacją całego "stanu szlacheckiego".

Inną formę miała rewolucja w USA, która nie wyeliminowała fizycznie rządzących krajem, ale pozbawiła ich podstaw bytu i tym samym stworzyła z ludności bezwolną masę. Mowa o rewolucji 1929 - czyli "krach na giełdzie", który faktycznie był przejęciem własności ziemskiej i tym samym z niezależnych farmerów zrobiono "wolną siłę roboczą".

Ciekawe, że dla uzyskania efektu użyto sowieckiego zboża powodując głód na Ukrainie, a to z kolei zlikwidowało warstwę chłopską, która mogła przeciwstawiać się sowieckiej władzy - mając zapewnioną żywność.

 


Przechodząc ponownie do Polski mamy rewolucję powojenną, kiedy to zlikwidowano praktycznie całkowicie całą ówczesną elitę - czyli ziemiaństwo i inteligencję - tę na podstawie tego, że brała udział w antyniemieckiej konspiracji, czyli była zdolna do walki o swoje zasady i wartości.  Nie chodziło o przeciwstawianie się "władzy ludowej", a o pretekst do eliminacji.

 


Przykłady można mnożyć, bo historia toczy się zbliżonym torem dążąc do wzrastającej centralizacji władzy, a kolejne fazy, to kolejne okazje do rzezi.

Interesujące w tym jest jedno. Otóż spora część "starych" elit, czyli z przed przemiany, dostrzega nadciągające zmiany . Dostrzega też ułomności istniejącego systemu, które prowadzę do wzrostu nastrojów rewolucyjnych.

Mało tego. Intensywnie i z poświęceniem przygotowuje przewrót licząc, że zmiany będą eliminować przejawy degeneracji. Także to,  że oni będą , jako doświadczeni i posiadający wiedzę, istotnie wpływać na proces przemian nadając mu humanitarny charakter.

 


I zawsze okazuje się to naiwnością, co kwitowane jest później stwierdzeniem, że "rewolucja pożera własne dzieci". To błędne stwierdzenie. Lepszym byłoby powiedzenie, że "dziecię likwiduje swoją akuszerkę".

 


I przejdźmy do konkluzji. Obecny system ma swoje elity - to praktycznie Żydzi zajmujący prominentne stanowiska w newralgicznych miejscach decyzyjnych. To stwierdzenie jest oczywiste dla każdego, kto zajmuje się problematyką. I zaznaczę, że sama ocena roli Żydów nie ma nic  wspólnego z antysemityzmem itd. Jest po prostu konstatacją stanu rzeczy.

 


Obecnie zbliża się kolejna przemiana - kolejne zwiększenie procesu centralizacji systemu zarządzania. W tym systemie dotychczasowe elity nie będą potrzebne i zostaną usunięte - zlikwidowane. Trudno wyrokować o skali "fizycznej eliminacji". Jeśli dojdzie do wzmocnienia naturalnej eliminacji systemowej czynnikiem eliminacji spontanicznej - to zakres rzezi może dotknąć dużej części społeczności żydowskiej.

Proces ma charakter nieuchronny i związany z eliminacją elit, a nie antysemityzmem. Takie są prawidła dziejowe.

 


Czy można tę nieuchronność zablokować? Wydaje się to niemożliwe. Wszelkie procesy idą naturalnym trybem i muszą zakończyć się tak samo jak w poprzednich przypadkach. Jedynie skala będzie większa, bo też proces centralizacji jest już mocno zaawansowany i dotyczyć będzie nie państw, a całej "Cywilizacji Zachodu".

 


Jak napisałem - proces centralizacji jest naturalny i nieuchronny. Tyle, że dotyczy to systemu hierarchicznego. Przerwać proces można tylko wchodząc na drogę rozwoju o charakterze egalitarnym. Tyle, że ile osób zdaje sobie z tego sprawę.

 

 
67 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
Zeszyt tematyczny: 10. Wiara, wiedza a cywilizacja.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Biden a Polska z UE i Rosją w tle
Jaka będzie polityka nowej administracji względem Polski? Rząd łudzi się, że taka sama jak i Trumpa.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-22 08:38
W zeszycie tematycznym nr 11.
9 odsł.
Reset stosunków z Rosją
Z zamieszania z jakim mamy do czynienia na światowej scenie politycznej  wyłania się wniosek o potrzebie zresetowania dotychczasowej polityki względem Rosji.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-18 09:56
W zeszycie tematycznym nr 11.
12 odsł.
Wojna rządu z Narodem. Katastroficznie
W ujęciu katastroficznym można stwierdzić, że rząd prowadzi wojnę z Narodem Polskim. Działania są hybrydowe – postępujące wg instrukcji „o gotowaniu żaby”.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-12 16:40
W zeszycie tematycznym nr 12.
22 odsł.
Prognozy - interpretacja własna
Niedawno zamieściłem notkę : „ Przepowiednie – interpretacja własna”. Poniekąd zobowiązuje to do zaprezentowania własnych prognoz tyczących rozwoju sytuacji na świecie.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-07 10:44
W zeszycie tematycznym nr 10.
27 odsł.
Jezus a Trzej Królowie
W poprzedniej notce „Trzej Królowie a Jezus” przedstawiałem opcję, gdzie rozważana jest możliwość oddania hołdu Dzieciątku, przy odrzuceniu elementów cudowności zdarzenia.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-04 08:24
W zeszycie tematycznym nr 10.
31 odsł.
Trzej Królowie a Jezus
Święto Trzech Króli jest jednym z ważniejszych dla chrześcijaństwa. Skąd ta zależność?  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-02 10:09
W zeszycie tematycznym nr 10.
34 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1337 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1476 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1476 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1765 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1765 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1765 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1765 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1765 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 1795 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 1796 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 1819 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 1819 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 1820 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 1826 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 1827 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 1827 dni temu
więcej…