portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Wojna rządu z Narodem. Katastroficznie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Prognozy - interpretacja własna
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Przepowiednie - interpretacja własna
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wigilia - historycznie i mistycznie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Pierwsi ludzie - logicznie, mitycznie i mistycznie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Fundamenty chrześcijaństwa a filozofia
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
"Grzech" życia a podstawy filozofii
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Zbliża się rzeź elit, nieuchronnie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Perspektywy rozwojowe ludzkości
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja Łacińska - pokłosie "Trylogii"
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2020.12.03 20:54

"Grzech" życia a podstawy filozofii. Czy warto być żydem?

   
 

W zasadzie, w napisanych notkach nie pojawiło się jednoznaczne wyjaśnienie dlaczego życie jest grzechem.


 

 

 

Oczywiście – dotyczy to dominującej „Cywilizacji Zachodu”, gdzie za „święte” uznaje się na równi pisma Starego i Nowego Testamentu, a które to pisma łącznie określane są jako Biblia.

 

Sprawa jest jasna: nasz życie jest obciążone grzechem, czyli sprzeciwem wobec Stwórcy, którego symbolicznym aktem było zjedzenie owocu z drzewa Wiadomości Dobrego i Złego, a za co ludzkość została wypędzona z raju.

Warto zauważyć pewne kwestie wynikające z takiego ujęcia:

1. Ludzie są pewnego rodzaju produktem obarczonym obowiązkiem posłuszeństwa; nie są zatem „dziećmi bożymi”, które zastały obdarzone życiem w wyniku Bożej Miłości.

2. Czy w tej sytuacji chrzest może niwelować skutki grzechu pierworodnego? Wydaje się, że tylko jako następstwo skazy urodzenia, ale nie zmienia statusu człowieka – nie ma „mocy” nadania mu statusu „dziecka bożego”.

3. Rozwój, dostosowywanie się do nowych okoliczności życia jest obciążeniem wynikającym z „grzeszności”.

4. Żydzi nie są uwolnieni od grzechu pierworodnego, a jedynie nadany zostaje im specjalny status pozwalający na własną drogę rozwojową, który to status został pobłogosławiony przez Boga po zmaganiach z Jakubem. Dostają jednak specjalne prawo, które ich obowiązuje.

 

Tyle dość jednoznacznych konstatacji. I jeśli teraz, przez tą perspektywę spojrzymy na naukę Jezusa, to już sama modlitwa „Ojcze nasz…” podważa biblijne ujęcie, gdyż mówi o tym, że ludzie są dziećmi bożymi – istnieją dzięki Bożej Miłości.

Czyli już to powoduje odrzucenie Biblii jako „słowa bożego”. Wszystko z tego wynika. I oczywiście – za takie podważenie doktryny Sanchedryn musiał skazać Chrystusa na śmierć.

Jeszcze jedno. Przesłanie Chrystusa było skierowane wyłącznie do żydów, gdyż to oni dokonali manipulacji. Oczywiście, przyjmując naukę Chrystusa – można ją było głosić wszystkim, gdyż przecież stwierdzenie , że Bóg z miłości stworzył ludzi dotyczy wszystkich. Można też dodać, że owocem Miłości Bożej jest wszelkie stworzenie.

 

Przechodząc do pytania jakie postawiłem w tej notce, czyli „czy warto być żydem?”.

Warto rozpatrzeć kwestię bez negatywnych skojarzeń – zwykle kojarzonych z antysemityzmem. Jeśli nawet patrzymy przez pryzmat stanu obecnego i oceniamy negatywnie judaistów, to zauważmy też, że żyjemy w najbardziej komfortowych warunkach na przestrzeni dziejów. Nie ma głodu (piszę tu o sferze „Cywilizacji Zachodu”), zagrożeń jest niewiele, a co by nie mówił – istnieją bardzo duże, chociaż ograniczone, możliwości samorealizacji.

Patrząc na sytuację w Polsce – mamy do czynienia z Judeopolonią, gdzie żydzi zajmują wszystkie newralgiczne stanowiska decyzyjne.

W ich rękach są finanse, sądownictwo, nauka (zdecydowanie uniwersytety), środowisko artystyczne i media. Chyba to jest oczywiste. Przecież nawet przy potrąceniu na pasach staruszki okazuje się, że sąd dopatrzył się jej winy, a nie sprawcy wypadku. Podobnie w przypadku kradzieży, gdy Polak „za batonik” idzie do więzienia, a ewidentna kradzież jest usprawiedliwiona.

Tak jest we wszystkich dziedzinach. Najcenniejsze jest jednak poczucie bezpieczeństwa i możliwości samorealizacji. Tu każdy związany ze środowiskiem żydowskim dostaje poparcie jeśli tylko wykazuje jakieś możliwości kreacyjne.

 

Obserwując inne kraje – podobne, czy zbliżone relacje są też i tam. Amerykański „deep state” to jeden z przykładów, ale w Anglii mamy bardzo podobne sytuacje. Trudno wątpić, aby w innych krajach nie było podobnie.

 

Pytanie : czy warto być żydem – wydaje się być tylko retorycznym zwrotem, gdyż korzyści wydają się być ewidentne.

Ale na sprawę można też spojrzeć od strony jaką zaprezentował nasz rodak – Dmowski. To kwestia, że aby być Polakiem, trzeba wykonywać polskie obowiązki.

Genialne stwierdzenie. Jeśli je odnieść do żydów (konsekwentnie używam tu małej litery, gdyż odnoszę się do przynależności cywilizacyjnej, a nie narodowej), to konieczne jest rozpatrzenie zakresu obowiązków jakie oni muszą wypełniać. No i dostrzec, że przecież nie zawsze żydzi mieli tak uprzywilejowaną pozycję – bywali też represjonowani.

 

Wcześniej napisałem, że podlegają specjalnemu prawu. Z zasady – nie są też „dziećmi bożymi”, mogą więc jedynie liczyć na Miłosierdzie Boże, ale nie na Bożą Miłość.

 

Własna droga rozwojowa powoduje, że ZAWSZE są w konflikcie z wszelkimi sytuacjami , które noszą znamiona boskiego porządku. Zawsze więc będą wprowadzać różne formy rozgardiaszu, nierównowagi, konfliktów. Są do tego wręcz zobligowani. Ich zadaniem jest ciągła zmiana – nie dla lepszej stabilności stosunków, ale przeciwnie – aby zapobiec stabilizacji, a ważną, wręcz podstawową rolą jest uzyskanie statusu kontrolera – decydenta. Czyli jest to ciągła walka z otoczeniem celem podporządkowania go sobie w warunkach chaosu.

 

Żydzi – „ciągle siedzą na walizkach”, nie mają poczucia stabilizacji, bo muszą podejmować kolejne wyzwania.

Nasuwa się pytanie, czy jest to cecha żydowska, czy generalnie semicka, a tylko w judaizmie znajdująca religijne uzasadnienie?

Ciekawą konstatacją są słowa arabskiego poety (przytaczam z pamięci): żyjemy po to, aby napadać na naszych wrogów, z ich braku na sąsiadów, a jak i tych nie ma – na naszych braci.

 

Wracając do tytułowego pytania: czy warto być żydem.

Cóż, każdy sam musi wybrać jaki model życia jest mu odpowiedni. Czy warto być zawsze niezadowolonym, czy też cieszyć się radością życia?

 

 
54 odsłony
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
Zeszyt tematyczny: 10. Wiara, wiedza a cywilizacja.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Biden a Polska z UE i Rosją w tle
Jaka będzie polityka nowej administracji względem Polski? Rząd łudzi się, że taka sama jak i Trumpa.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-22 08:38
W zeszycie tematycznym nr 11.
9 odsł.
Reset stosunków z Rosją
Z zamieszania z jakim mamy do czynienia na światowej scenie politycznej  wyłania się wniosek o potrzebie zresetowania dotychczasowej polityki względem Rosji.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-18 09:56
W zeszycie tematycznym nr 11.
12 odsł.
Wojna rządu z Narodem. Katastroficznie
W ujęciu katastroficznym można stwierdzić, że rząd prowadzi wojnę z Narodem Polskim. Działania są hybrydowe – postępujące wg instrukcji „o gotowaniu żaby”.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-12 16:40
W zeszycie tematycznym nr 12.
22 odsł.
Prognozy - interpretacja własna
Niedawno zamieściłem notkę : „ Przepowiednie – interpretacja własna”. Poniekąd zobowiązuje to do zaprezentowania własnych prognoz tyczących rozwoju sytuacji na świecie.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-07 10:44
W zeszycie tematycznym nr 10.
27 odsł.
Jezus a Trzej Królowie
W poprzedniej notce „Trzej Królowie a Jezus” przedstawiałem opcję, gdzie rozważana jest możliwość oddania hołdu Dzieciątku, przy odrzuceniu elementów cudowności zdarzenia.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-04 08:24
W zeszycie tematycznym nr 10.
31 odsł.
Trzej Królowie a Jezus
Święto Trzech Króli jest jednym z ważniejszych dla chrześcijaństwa. Skąd ta zależność?  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-01-02 10:09
W zeszycie tematycznym nr 10.
34 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1337 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1476 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1476 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1765 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1765 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1765 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1765 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1765 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 1795 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 1796 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 1819 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 1819 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 1820 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 1826 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 1827 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 1827 dni temu
więcej…