portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Źródła potęgi żydowskiej. Opracowanie własne
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Akademia Cywilizacyjna
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Totalnie, aż do samozagłady
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
O sensie życia - cywilizacyjnie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Nienawidzę żydów po polsku
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Polskość, chrześcijaństwo, katolicyzm, judaizm
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja a Naród
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Czy umiemy być bogaci?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Dumając o "polskim ładzie". Cywilizacyjnie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Rosja - homo russicus a człowiek rosyjski i radziecki
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2021.04.17 18:54

Królowa nauk ...

   
 

Powszechnie to filozofia uchodzi za królową nauk, bo syntezuje wiedzę tworząc obraz rzeczywistości. Czy   twierdzenie jest uzasadnione?.


 

Powszechnie to filozofia uchodzi za królową nauk, bo syntezuje wiedzę tworząc obraz rzeczywistości. Czy   twierdzenie jest uzasadnione?

 

Pytanie wiąże się, czy też jest wynikiem rozważań nad czekającą nas przyszłością, która wymagać będzie zmiany paradygmatów tyczących społecznego współżycia. Proces groźny, gdyż bez zasad KAŻDE społeczeństwo skazane jest na dezintegrację. A chyba dostrzegalny jest upadek dominującej w Polsce religii – KRK, który to Kościół wskazywał zasady tworzenia tych relacji.

Jeśli odrzucimy  zasady KRK – to na czym oprzeć regulacje społeczne? Czy ideologia gender/LGBT  może tworzyć osnowę życia społecznego? Warto się nad tym zastanowić.

 

Warto tu sięgnąć do idei cywilizacyjnych prof. F. Konecznego, który definiował cywilizację jako „metodę życia zbiorowego”.

Łatwo dostrzec, że podobną, a może tożsamą rolę, pełni w społeczeństwie i filozofia, i religia. Wręcz – filozofia jest świecką religią cywilizacji.

Tymczasem dąży się do oddzielenia Kościoła od państwa – takie hasło wysuwane jest choćby w tezach Kongresu Porozumienia J. Gowina. Czy pozbycie się religijno/filozoficznych podstaw organizacji państwa jest słuszne, gdy brak alternatywnego rozwiązania?

W Porozumieniu pada stwierdzenie, że należy oprzeć się na wartościach chrześcijańskich. Pełna zgoda – jednak to wskazuje na to, że KRK nie jest wspólnotą chrześcijańską. Jak rozwiązać dylemat?

 

Sięgnięcie do fundamentów chrześcijaństwa wydaje się potrzebne, a nawet konieczne; trzeba przecież ustalić relacje między ideami głoszonymi przez KRK, a faktyczną sytuacją upadku ideowości współżycia społecznego. To z kolei wymaga też porównań o charakterze filozoficznym; koincydencji zachodzącej między religią i filozofią.

 

Wiele pojęć zarówno filozoficznych jak i religijnych jest określanych na podstawie zasad współżycia społecznego. Zatem nie filozofia i religia są podstawą „metody życia zbiorowego”, a przeciwnie – to cywilizacja kształtuje rozumienie wielu z takich pojęć.

Takim jest rozumienie istoty Boga; to pojęcie kształtowane jest zależnościami współżycia społeczeństwa. W przypadku, gdy dominuje personalizm – także rozumienie pojęcia Boga wzorowane jest na odniesieniu do Boga – Osoby. Formalnie (Biblia) człowiek jest ukształtowany na wzór i podobieństwo Boga, ale przecież Bóg nie ma formy, zatem to Jego kształt jest wzorowany na człowieku.

Wszak Bóg jest i immanentny, i transcendentny. Zatem nadawanie mu kształtu osoby może budzić wątpliwości; kształt może wiązać się wyłącznie z transcendencją.

Podobnie jest z wieloma pojęciami filozoficznymi – prawdą, pięknem, wolnością, godnością, własnością, czy pieniądzem, który w pewnym stopniu jest obrazem relacji ze Stwórcą, czyli jak mamy Mu „płacić” za nasze istnienie.

To ostatnie wymaga najpierw ustalenia, czy w ogóle taka zależność występuje, gdyż, jeśli jesteśmy owocem Bożej Miłości, to mamy „płacić za miłość”? Zapewne kontrowersyjne ujęcie, ale w pełni uzasadnione. Jeśli nasze relacje ze Stwórcą oparte są na MIŁOŚCI – nie ma żadnych zobowiązań, jeśli jednak na MIŁOSIERDZIU – to taka zależność występuje, a nasze losy są zależne od Bożego Miłosierdzia, które można sobie „wytargować”.

 

W zasadzie, na podstawie wskazanych zależności, wnioskiem jest stwierdzenie, że relacje społeczne oparte są na wierze – wierze, że jesteśmy Dziećmi Bożymi, a zatem Bóg kieruje się zasadą Miłości, albo wierze, że jesteśmy Sługami Bożymi obowiązanymi do wykonywania zaleceń i poleceń, a nasze losy, wobec ułomności natury, która powoduje ZAWSZE jakieś odstępstwa od zaleceń, są zależne od Bożego Miłosierdzia.

Obie opcje nie mają racjonalnego uzasadnienia – są zatem oparte na wierze. Z Nadzieją, że dokonaliśmy trafnego wyboru naszej wiary.

Jeśli zaś nasze życie powinno być oparte na Wierze, Nadziei i Miłości, jak to wskazał znany myśliciel, to warto dostrzec, że istnieje antagonizm między Miłością, a Miłosierdziem. Wybór drogi – to kwesta wiary.

 

  1. Ciekaw jestem, czy będą tu komentarze.
 

 
153 odsłony
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
Zeszyt tematyczny: 10. Wiara, wiedza a cywilizacja.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Źródła potęgi żydowskiej. Opracowanie własne
Żydzi nie są wielkim narodem, ale ich pozycja w świecie bliska jest dominującej, a na pewno przekracza naturalne możliwości. Wydaje się, że warto zastanowić się nad przyczyną i to bez antysemickich konotacji.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-09-14 17:38
W zeszycie tematycznym nr 13.
12 odsł.
Akademia Cywilizacyjna
Cywilizacje   Rozważania cywilizacyjne jakie prowadzę sukcesywnie poszerzają rozumienie zarówno pojęcia jak i elementów składowych.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-08-16 17:17
W zeszycie tematycznym nr 13.
73 odsł.
Totalnie, aż do samozagłady
Rzekomo następuje podział na 2 plemiona; ten podział istniał cały czas a jedynie nie w pełni się ujawniał.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-08-14 08:15
W zeszycie tematycznym nr 12.
53 odsł.
O sensie życia - cywilizacyjnie
Zawirowania związane z rozgardiaszem etycznym wynikającym z wielokulturowości, jaka ostatnio obowiązuje w naszym kręgu cywilizacyjnym, wymuszają powrót do pytania o sens i cel istnienia człowieka

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-08 17:52
W zeszycie tematycznym nr 10.
81 odsł.
Nienawidzę żydów po polsku
Że żydów z małej litery? Bo to ideowe, a nie genetyczne . Że „po polsku”? Bo jest istotna różnica znaczenia słowa „nienawiść” między Cywilizacją Polską a judaizmem.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-01 11:50
W zeszycie tematycznym nr 9.
103 odsł.
Polskość, chrześcijaństwo, katolicyzm, judaizm
Pojawiły się sugestie, aby wyjaśnić "cywilizacyjnie" różnice między polskością a katolicyzmem, zwłaszcza wobec prób ich utożsamiania.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-25 15:25
W zeszycie tematycznym nr 10.
109 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1575 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1714 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1714 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2002 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2003 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2003 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2003 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2003 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2033 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2033 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2056 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2056 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2058 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2063 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2065 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2065 dni temu
więcej…