portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Źródła potęgi żydowskiej. Opracowanie własne
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Akademia Cywilizacyjna
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Totalnie, aż do samozagłady
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
O sensie życia - cywilizacyjnie
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Nienawidzę żydów po polsku
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Polskość, chrześcijaństwo, katolicyzm, judaizm
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Cywilizacja a Naród
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Czy umiemy być bogaci?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Rosja - homo russicus a człowiek rosyjski i radziecki
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
O sensie życia
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2021.05.18 16:19

Dumając o "polskim ładzie". Cywilizacyjnie

   
 

Z dużym niesmakiem obserwuję reakcje opozycji na program  "Polski Ład" . I wcale to nie znaczy, że w pełni akceptuję przedstawione założenia.


 

 

Problemem jest bowiem to, że na skutek totalnej negacji "wszystkiego, co pisowskie" nie bardzo można krytycznie odnieść się do tego programu. Natychmiast zostanie się zaszufladkowanym, a uznanie za "agenta Putina", to jedno z bardziej merytorycznych (?) określeń.

 

Tu chciałbym się odnieść do "Polskiego Ładu" z perspektywy cywilizacyjnej.

Zaznaczę, że cywilizację rozumiem jako "metodę życia zbiorowego" (Koneczny), gdyż inne definiowanie cywilizacji np. poprzez pryzmat technicznych osiągnięć jest niespójny. Te wszystkie budowle, czy cała technika cyfrowa itp. może zostać błyskawicznie skasowana. Jedyne, co nie ulega zniszczeniu to wytworzony w naszej świadomości  stosunek do innego człowieka, a szerzej - do otaczającego nas świata.

Chwaląc się bowiem wspaniałymi budowlami Europy, czy Ameryki należy pamiętać, że życie "cywilizowane" istniało znacznie wcześniej w rejonie Ałtaju. W Kaszgarze najstarsze budynki mają najwyżej 40 lat - wszystko wymaga tam odnowienia 3 razy na stulecie.

Jak się to ma do naszych osiągnięć "cywilizacji technicznej"?

 

A zatem. Warto pokusić się o ocenę zmian społecznych wynikających (mogących wyniknąć) z tego programu.

 

Sama nazwa ŁAD, budzi pozytywne skojarzenia. To dlatego, że sugeruje, iż zmiany mają być wynikiem nie narzuconym z góry, a świadomą zmianą akceptowaną przez społeczeństwo.

Ta linia - jest zdecydowanie zgodna z polskimi tradycjami, które można określić jako Cywilizacja Polska, gdzie królowie byli Strażnikami ładu, a nie władcami zarządzającymi pospólstwem.

 

Drugi pozytywny element - to zwiększenie dochodów do poziomu zarobków zbliżonych tym w zachodnich krajach UE, a jednocześnie zapewnienie poziomu dolnej granicy dochodów pozwalającej na funkcjonowanie w społeczeństwie.

 

Dopiero analizując możliwości i zagrożenia dla tych założeń można rozważać zagrożenia i ich skalę.

Tu pytanie: czy Polacy są mniej wydajni w pracy, a za to bardziej leniwi? Chyba coraz częściej widać, że pracujemy ciężej i wydajniej, a środki uzyskiwane są mniejsze. Czy jesteśmy gorzej wykształceni? Też nie. Zatem jedyną przeszkodą była (świadoma) niekompetencja sprawujących władzę. To może być zmienione bez żadnych konsekwencji w postaci załamania gospodarczego.

Oczywiście - pozostaje określenie poziomu "socjalu" . Czy faktycznie nie nastąpi w tej dziedzinie rozdawnictwo z czasem prowadzące do degeneracji?

Wsparcie rodziny i prokreacji - wydaje się konieczne i celowe. Być może powinno nastąpić zwiększenie obciążeń ludzi bezdzietnych tak, aby "płacili" za to, że nie zapewniają ciągłości pokoleń. To sprawa wspólna dla społeczeństwa.

Wątek emerycki należy do tej sfery - wydaje się, że brak młodego pokolenia, a w zamian obciążanie malejących jego szeregów opłatami na emerytów, jest formą degeneracyjną. Tu powinno być określenie procentu PKB, który przeznaczony zostałby na emerytów - jeśli ludzi starych będzie mało - emerytury będą wyższe.

Zbliżone rozwiązanie zastosowano w odniesieniu do Służby Zdrowia - stały udział w PKB na finansowanie tego działu. Tyle, że jest to element sprzeczny z ŁADEM, gdyż wymusza wkład do wspólnej puli, a nie uwzględnia własnych decyzji związanych z prowadzeniem "zdrowego trybu życia". Wydaje się, że proponowane rozwiązanie powinno zostać uzupełnione w odniesieniu do problemu.

 

Kształcenie.

Czy kształcenie powinno być w pełni finansowane ze środków wspólnych? Na pewno do matury i to na wysokim poziomie - tak.

Jednak dalsze kształcenie powinno być , przynajmniej w jakiejś części, zależne od społecznego zapotrzebowania. Działy gospodarki powinny być zasilane absolwentami kształconymi za wspólne pieniądze, gdyż to zwraca się stabilnością ekonomiczną.

Jednak pozostałe działy - oparte na własnych zainteresowaniach, powinny mieć ograniczone wsparcie. Mogą istnieć fundacje wspierające.

 

I właściwie tyle w odniesieniu ogólnym. Pozostaje kwestia administracji. Otóż jeśli ma to być ŁAD to nie potrzebuje takiej ilości urzędników - kontrolerów porządku społecznego. To obywatele powinni chcieć pilnować obowiązującego ładu.

Tego elementu nie widać w programie i uważam to za najbardziej istotny mankament. Bo właśnie dążenie do ŁADU powinno być celem naszych polityków.

 

 
124 odsłony
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
Zeszyt tematyczny: 9. Rzeczpospolita a Naród.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Źródła potęgi żydowskiej. Opracowanie własne
Żydzi nie są wielkim narodem, ale ich pozycja w świecie bliska jest dominującej, a na pewno przekracza naturalne możliwości. Wydaje się, że warto zastanowić się nad przyczyną i to bez antysemickich konotacji.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-09-14 17:38
W zeszycie tematycznym nr 13.
11 odsł.
Akademia Cywilizacyjna
Cywilizacje   Rozważania cywilizacyjne jakie prowadzę sukcesywnie poszerzają rozumienie zarówno pojęcia jak i elementów składowych.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-08-16 17:17
W zeszycie tematycznym nr 13.
72 odsł.
Totalnie, aż do samozagłady
Rzekomo następuje podział na 2 plemiona; ten podział istniał cały czas a jedynie nie w pełni się ujawniał.  

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-08-14 08:15
W zeszycie tematycznym nr 12.
52 odsł.
O sensie życia - cywilizacyjnie
Zawirowania związane z rozgardiaszem etycznym wynikającym z wielokulturowości, jaka ostatnio obowiązuje w naszym kręgu cywilizacyjnym, wymuszają powrót do pytania o sens i cel istnienia człowieka

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-08 17:52
W zeszycie tematycznym nr 10.
81 odsł.
Nienawidzę żydów po polsku
Że żydów z małej litery? Bo to ideowe, a nie genetyczne . Że „po polsku”? Bo jest istotna różnica znaczenia słowa „nienawiść” między Cywilizacją Polską a judaizmem.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-07-01 11:50
W zeszycie tematycznym nr 9.
103 odsł.
Polskość, chrześcijaństwo, katolicyzm, judaizm
Pojawiły się sugestie, aby wyjaśnić "cywilizacyjnie" różnice między polskością a katolicyzmem, zwłaszcza wobec prób ich utożsamiania.    

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2021-06-25 15:25
W zeszycie tematycznym nr 10.
108 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1575 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1714 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1714 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2002 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2003 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2003 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2003 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2003 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2033 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2033 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2056 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2056 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2058 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2063 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2065 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2065 dni temu
więcej…