portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Polska, polskość a katolicyzm i chrześcijaństwo
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Personalizm a polityka
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Elity a cywilizacja
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Tao a Zofia Kossak - Szczucka
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Relacje męsko - damskie z Ukrainą w tle
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Jak żyć po przemianach
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Heartland z nutą mistyczną, Ukraina i nowy porządek
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Rzeczpospolita, Święta Ruś, Polin
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Spirala nienawiści
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Przemiana świata ...
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2021.08.14 08:15

Totalnie, aż do samozagłady

   
 

Rzekomo następuje podział na 2 plemiona; ten podział istniał cały czas a jedynie nie w pełni się ujawniał.

 


 

 

 

 

Poziom nienawiści i to nie w polskim znaczeniu tego słowa, jest widoczny i ma charakter narastający. Obecnie, ze strony polityków opozycyjnych, występują wyraźne dążenia, aby tę nienawiść uznać za normalność i na niej budować relacje społeczne.

Teza wydaje się absurdalna - ale każdy obserwator sceny politycznej może to i to wyraźnie, dostrzec.

 

 

Wydaje się, że potrzebna jest socjologiczna analiza zjawiska, a tej można dokonać jedynie na bazie cywilizacyjnej. Jeśli bowiem "cywilizacja to metoda życia zbiorowego" (Koneczny), to zaistniała sytuacja wskazuje na konflikt cywilizacyjny.

Cóż, Koneczny ostrzegał, że "nie można być cywilizowanym na różne sposoby", wcześniej mówił o tym Chrystus: "nie można dwóm panom służyć...", ale, jak widać, przy obecnym zdziczeniu, nie ma to wpływu na "animatorów hejtu".

 

Jak zatem ocenić zaistniałą sytuację?

 

Chyba właśnie poprzez wskazanie konfliktu cywilizacyjnego stanowiącego podłoże waśni. Czy jest możliwość załagodzenia? Moim zdaniem - nie. Jedna z tych cywilizacji musi wygrać, a walka będzie bezwzględna.

Po stronie totalnej opozycji stoją siły "europejskie" wspomagając "hejterów" wszelkimi,  per fas et nefas, środkami. 

 

Jak doszło do obecnej sytuacji? Sprawa jest dosyć oczywista. Wraz ze zlikwidowaniem polskich elit podczas i po II WŚ ich miejsce zajęły "elity napływowe", które realizowały własne cele, a społeczeństwo było traktowane jako niewolnicza siła robocza. Te samozwańcze elity zajęły wszystkie newralgiczne punkty struktury społecznej - nauka, kultura, media, sądownictwo, administracja i tą drogą sterowały odruchami społecznymi.

Zmiana po 89 roku była iluzoryczna, a faktycznie zwiększyła zakres kontroli poprzez formalne przejęcie gospodarki. Formalne, gdyż wcześniej także kontrola była, ale przy iluzji, że jest to własność społeczna. Po 89 - gra była już w otwarte karty.

 

Proces narastania świadomości społecznej - jednak trwał i w efekcie polska część społeczeństwa zaczęła coraz bardziej sobie zdawać sprawę z zaistniałej sytuacji, i to mimo różnych form  nacisku  - dotyczy to wszystkich stron zainteresowanych ubezwłasnowolnieniem. Chodzi bowiem zarówno o wpływy rosyjskie, niemieckie, żydowskie jak i katolickie. Może jedynie te rosyjskie po 89 roku były ograniczane. Pozostałe realizowały swoje cele w pełnym świetle, a zasadniczym hasłem było twierdzenie, że polskość to nienormalność i trzeba ją eliminować zastępując stosownie wymienionymi "ideałami".

Obecnie - praktycznie wyeliminowane są wpływy rosyjskie (w main streamie), a ostatnio likwidowane katolickie. Natomiast nastąpiła konsolidacja wpływów niemieckich i żydowskich - widzą w tym swój taktyczny interes. Taktyczny, gdyż strategicznie i między nimi dojdzie do konfliktu. I chyba nie muszę wyjaśniać, kto ma być końcowym zwycięzcą.

 

Mamy więc sytuację konfliktową przedstawianą jako wojna "polskiego ciemnogrodu" z resztą świata.

Totalna opozycja jest zagrożona; wiele z newralgicznych miejsc struktury społecznej jest zajmowanych przez Polaków. Sprawa sądownictwa jest tego ewidentnym przykładem, ale media i edukacja także powinny być rozpatrywane w tym kontekście. Jest oczywistym, że wiąże się to ze znacznym ograniczeniem możliwości finansowych - "źródło" dotacji na różnego rodzaju stowarzyszenia "wyschło. Pozostały jedynie  środki obce - tu Fundacja Batorego i środki norweskie - są najbardziej znaczące.

(Niedawno pojawiła się informacja o rozdysponowaniu 100 mln EU wsparcia od Sorosa. To blisko 450 mln PLN, a łączna kwota daje możliwość utrzymania ok. 50 000 ludzi - "doły" mają na przetrwanie, a kierownictwo dobry standard. I chyba zauważalne jest, że we wszystkich protestach przeciwko PiS bierze udział ok. 50 000 osób w skali kraju).

 

Końcowa konkluzja.

Co czeka społeczeństwo w zależności od wyniku starcia?

O ile chodzi o stronę polską - dalsze zniewolenie i życie "pod butem". Zawsze z opcją wywołania kolejnego powstania.

 

A jak sprawa się ma po stronie "totalnych"?

Tu sytuacja jest bardziej ciekawa. Wygrana nie da smaku zwycięstwa, poza zaspokojeniem żądzy odwetu na najbardziej zaangażowanych przeciwnikach, gdyż ZAWSZE  pozostanie obawa, że może nastąpić riposta. Z kolei apetyty są tak rozbudowane na profity, że te nie będą zaspokojone. Zwłaszcza, że nastąpi załamanie gospodarcze - czyli będzie to pyrrusowe zwycięstwo.

Jednak  faktyczne zagrożenie dla "totalnych" nie pochodzi ze strony polskiej, a ze strony decydentów, którzy nimi sterują. "Totalni" przestają być potrzebni jako elita hierarchicznego porządku do jakiego się dąży. Coraz bardziej scentralizowane struktury nie potrzebują szerokich rzesz elitarnych  koniecznych do kontroli struktury - te mogą być zastąpione środkami technicznymi - kierunkiem określanym jako "sztuczna inteligencja".

 

Zatem - zwycięstwo , o ile do niego dojdzie, będzie iluzoryczne i będzie rodzajem bata na własną d...

 

Pozostaje pytanie do "totalnych", a przynajmniej tych, którym nienawiść nie przesłoniła przebłysków zdrowego rozsądku: czy warto angażować się w tę hutzpę?

Opcją alternatywną, zalecaną przez Sun Tzu, jest przyłączenie się do polskiej opcji; daje to znacznie stabilniejsze perspektywy .

 

 
249 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
Zeszyt tematyczny: 12. Jak żyć ...po polsku.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1901 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2040 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2040 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2359 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2360 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2383 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2383 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2384 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2390 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
więcej…