portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Polska/Ukraina - "the day after"
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Ukraina - alternatywny scenariusz
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Ukraina - wygrana/przegrana
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wyzwolenie Polski w 1945 roku?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Chiny, Polska, Ukraina ...i reszta.
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Polityka polska
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Dlaczego zagrożenie Rosją jest straszeniem?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Prognozy i przewidywania
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Z narastającą troską ...
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Tarcie cywilizacji z Ukrainą w tle
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2021.12.06 18:25

Wojna: covid ostatnią krucjatą totalitaryzmu?

   
 

W którejś z niedawnych notek pisałem, że scenariusz zamierzeń został przygotowany latem, ale wobec wielu sprzeciwów doszło do tarć, co ujawniły zdarzenia październikowe. Obecnie jest ponowna próba przyjęcia dostosowanego scenariusza, a wyników możemy oczekiwać w styczniu.


 

 

 

Skąd te zmiany? Wydaje się oczywiste, że wynikają z osłabienia obecnej potęgi jaki stanowi Zachód z wiodącą rolą USA.

Proces totalizacji nasilił się wraz powstaniem systemu jednobiegunowego jaki zaistniał po rozpadzie Bloku Wschodniego; USA starają się tworzyć warunki utrzymania swej hegemonii, co musi prowadzić do totalitaryzmu.

Brak zagrożenia Wschodem zrekompensowano (starano się) wprowadzając inne zagrożenia – pojawił się terroryzm i dodawane są kolejne typu dziura ozonowa, przeludnienie, brak surowców, energii, a ostatnio wzrost temperatury. Dodatkowo mamy kwestię LGBT itd., a w zanadrzu można się spodziewać zagrożenia z kosmosu (kosmici, albo meteory).

Wszystkie te czynniki mają jeden cel – ograniczenie praw obywatelskich i wdrożenie społeczeństw w karby totalitaryzmu. Covid i zagrożenia z tym związane – są , jak dotąd, najbardziej skuteczną metodą kontroli społecznej.

 

Czy wszystkie sprawy idą zgodnie założonym planem?

Oczywiście, że nie. Przede wszystkim świat staje się wielobiegunowy. O ile przy tym Rosja mogła samotnie ulec, to obudzone  Chiny stały się potęgą przynajmniej równą Zachodowi. A budzi się przecież Ameryka Południowa i może też to samo zdarzyć się w Afryce; sprawa braku potęgi państw islamu wynika z ich podziału.

 

 Zachód  prowadził politykę ekspansji co zaowocowało uderzeniem na Irak, a następnie Afganistan. Do tego doszły kolorowe rewolucje na północy Afryki i próba przejęcia Syrii.

Wszystko wskazuje, że kampania gruzińska miała stworzyć bazę ataku na Iran. Ostatnim , udanym elementem ekspansji była Ukraina. I można powiedzieć, że dalsze działania kierunkowe były już nieudane.

Nieudana była kwestia koreańska, która nie przyniosła żadnych efektów, a wręcz stworzyła warunki do utraty Taiwanu z czym należy się liczyć w najbliższym czasie. Z Afganistanu trzeba było się wycofać. Gruzja i Syria stracone, do tego narastające problemy z Ukrainą.

Próba przejęcia Białorusi – nieudana. Do tego coraz większe wrzenie społeczne związane z covidem. Potęga Zachodu ma jeszcze silne ostrze militarne, ale brak zaplecza społecznego umożliwiającego ekspansję; już nie występuje korelacja między dobrobytem i ekspansją.

 

Czego zatem możemy spodziewać się w najbliższym czasie, szczególnie w naszym regionie?

Czy polityk polska jest prowadzona racjonalnie?

Jest sprawą oczywistą, że istnieje dążenie Zachodu do podporządkowania sobie Polski (i innych krajów działających samodzielnie) i gdyby nie zewnętrzne okoliczności – już bylibyśmy zmuszeni do uległości. Polska została wystawiona do roli „zaczepnego kundelka”, którego zadaniem było rozpoczęcie konfliktu z Białorusią. Wybory prezydenckie tamże, to tylko pretekst – znaleziono by inny. Gra idzie o osłabienie Rosji; przejęcie Białorusi pozwoliłoby na stworzenie ukraińskiego zagrożenia dla Rosji, co eliminowałoby  ją z pozycji „rozgrywającego”. Automatycznie Rosja zostałaby osłabiona w Syrii, Gruzji, czy Libii.

Rosja dąży do usunięcia zagrożenia ukraińskiego, ale bez zaangażowania sił własnych, Wojna na Ukrainie pozbawiłaby to państwo elementu ingerencyjnego, gdyż brak tam jest zaplecza i materialnego, i populacyjnego. Dlatego tworzone jest zagrożenie, ale Rosja nie jest zainteresowana bezpośrednią wojną.

Z kolei Ukraina, podjudzana i dozbrajana przez Zachód, nie poradzi sobie z Rosją, a na większą pomoc ze strony Zachodu liczyć nie może.  Tym bardziej, że zamieszanie na Ukrainie  zablokuje kanał przerzutowy gazu. Drugi – przez Białoruś – także zagrożony. A Zachód bez ciepła w domach, bez wygód , nie będzie zainteresowany angażowaniem się w konflikt wbrew własnym interesom.  Jedynie Polskę można by było do tego „wystawić”.

I w tym kontekście warto zastanowić się nad granicznym konfliktem z Białorusią. Polska angażując się traci zdolność wsparcia Ukrainy, a do tego jeszcze żąda pomocy ze strony Zachodu.

Czyli – nie dość, że nie wypełnia nakazanej roli, to jeszcze angażuje mocodawców, co stawia ich w niekorzystnej sytuacji. Być może przypadkowo, być może z rozmysłem, ale polskie działania blokują możliwość wojny na Ukrainie.

 

Czego należy się spodziewać w styczniu? Raczej ostrej retoryki antyrosyjskiej i jednocześnie tonowanie napięć. Bardzo możliwe, że Ukraina zostanie „stracona”, gdyż utrzymanie wojsk w gotowości zbyt długo nie będzie możliwe, „pomoc” Zachodu osłabnie, a problemy wewnętrzne narosną. Może pojawić się „Majdan” ale w „drugą stronę”.

Konflikt graniczny z Białorusią wygaśnie.

A covid?

Też możliwe jest stonowanie – wprowadzi się leki blokujące rozwój wirusa.

Co dalej?

Sprawa jest otwarta. Jednak musi  nastąpić jakieś przetasowanie tworzące podstawy zmiany relacji. Można więc też liczyć się z próbami kontruderzenia totalsów.

 

 
171 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: polityka miedzynarodowa.
Zeszyt tematyczny: 13. Akademia Cywilizacyjna.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1859 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1998 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1998 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2286 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2286 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2286 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2286 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2286 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2317 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2317 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2340 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2340 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2342 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2347 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2349 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2349 dni temu
więcej…