portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Polska/Ukraina - "the day after"
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Ukraina - alternatywny scenariusz
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Ukraina - wygrana/przegrana
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wyzwolenie Polski w 1945 roku?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Chiny, Polska, Ukraina ...i reszta.
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Polityka polska
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Dlaczego zagrożenie Rosją jest straszeniem?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Prognozy i przewidywania
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Tarcie cywilizacji z Ukrainą w tle
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Przepowiednia z Tęgoborzy
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2022.03.06 11:16

Z narastającą troską ...

   
 

Rozwój sytuacji przebiega wg najgorszej wersji scenariusza jaki można było sobie wyobrazić.


 


 
Jeszcze przed rozpoczęciem działań przedstawiałem kilka wersji scenariusza zdarzeń jakie mogą mieś miejsca. Faktyczne działania rozwijają się wg najgorszej wersji, a i to w skrajnej postaci. Jestem pełen najgorszych obaw.

 
To, że Rosja wejdzie na Ukrainę było oczywiste. Wersją "gorszą" było przewidywanie dużego oporu. Przedłużanie walk to tylko cierpienia ludzi i niszczenie infrastruktury. Końcowy efekt i tak jest oczywisty, a wersją realizowaną będzie już nie federalizacja Ukrainy, a rozpad na szereg odrębnych bytów z opcją przyłączenia do FR.

Prawdopodobnie pozostanie jako byt odrębny część zachodnia, być może docierając do Dniepru na wschodzie.

Ciekawe, że zaczyna się to pokrywać z tzw. przepowiednią Wernyhory, gdzie mowa jest o tym, że bastionami Rzeczypospolitej na wschodzie będzie Kijów i Czerkasy - akurat tam przebiega granicą wpływu Noworosji od południa. Czy to nie dziwne?

 


 
Jak pisałem - przeciągające i wyczerpujące walki na Ukrainie są korzystne dla USA i zachodnich państw UE, gdyż osłabią wpływy Rosji na BW i w Afryce - chodzi Niger, Czad, Nigerię i cały ten rejon bogaty w surowce (ropa, uran). Tam nasilają się wpływy chińskie, a oferta jest znacznie lepsza niż kolonialne traktowanie przez Zachód. Obecność grupy Wagnera w regionie ma też swój wymiar.

 


Z kolei na BW Izrael chce wykorzystać sytuację i spowodować opóźnienie uzyskania broni jądrowej przez Iran; to działania opóźniające proces przemian w regionie wobec zmniejszających się wpływów USA. Można sądzić, że wizyta Bennett'a w Moskwie miała za cel uzyskania stosownych uzgodnień.

 


 
W przypadku Europy należy sobie zdawać sprawę, że ukraińska wojna przyspieszy proces "starczego uwiądu". Już nie jest to cywilizacja narzucająca kierunki rozwoju świata, a jedynie szybko pogrążająca się łódź. Proces ten jest nie do powstrzymania, a może być jedynie opóźniany.

Oczywiście - nagromadzenie bogactw, stan przemysłu, uzbrojenie itd. mogą być przesłanką do osądu, że "Europa rządzi". Czy faktycznie?

Przecież Europa się starzeje, a do tego wchłonęła masę migrantów ekonomicznych, którzy nie są związani kulturowo. Technologie produkcyjno-organizacyjne zostały skopiowane przez Chiny, a wobec braków kadrowych - chińska produkcja jest tańsza i na zbliżonym poziomie jakości. Można tu przypomnieć, że w latach 70-tych ub. wieku mówiło się o "japońskiej tandecie" a teraz produkcja japońska uchodzi za najbardziej precyzyjną. Chiny idą tą samą drogą.

Do tego wszystkiego - Europa nie ma surowców. Energetyka francuska oparta jest na uranie z Czadu, Niemcy mają kończące się złoża węgla brunatnego i bez rosyjskiego gazu będą miały braki w zasilaniu. Bez podporządkowania sobie Europy Środkowo-wschodniej ich szanse na utrzymanie poziomu życia i struktury organizacyjnej będą malały.

Oczywiści - wskazane procesy nie są gwałtowne, ale ukraińska zawierucha znacznie je przyspieszy.

 


Jak ma się to do sytuacji w Polsce?

Na pewno mamy najbardziej antypolski rząd i prezydenta. Ich spójne decyzje są skrajnie niekorzystne, a występuje wyraźne dążenie do wciągnięcia Polski w konflikt, który byłby niszczący.  Polską racją stanu jest nieangażowanie się w to starcie cywilizacji w imię cudzych interesów.

Jedynie pomoc ludności obecnej Ukrainy  jest uzasadniona humanitaryzmem.  Należy jednak sobie zdawać sprawę z konsekwencji. Na pewno doznamy zjawiska gwałtownej inflacji - utrzymanie takiej ilości uchodźców musi przynieść ten skutek.

Należy pamiętać, że większość uchodźców to ludzie niesamodzielni - kobiety z dziećmi. Nawet zakładając ich integrację w Polsce, potrzeba czasu na dostosowanie - przynajmniej kilkanaście lat. Czyli należy się liczyć z istotnymi perturbacjami o charakterze socjalnym. 

Do tego, wobec antyrosyjskiej postawy władz nastąpi wstrzymanie dostaw ropy i gazu z Rosji, co znakomicie utrudni procesy gospodarcze; należy liczyć się ze znacznym spadkiem stopy życiowej.

O ile chodzi o Ukraińców. Obecnie jest euforia pomocy "biednym Ukraińcom". Kiedy zaczną się kłopoty - zwłaszcza powodowane inflacją, a do tego problemy z mieszkaniami, utrzymaniem itd. należy się liczyć ze zmianą nastrojów społecznych. Jednak dla tych ludzi największym zagrożeniem będą relacje między nimi; to nie jest jednolita grupa. Podziały dadzą o sobie znać. Do tego otwarto granicę dla wszystkich chętnych. Konieczna będzie weryfikacja. Zwykle w takich przypadkach wyjeżdżają najszybciej ludzie  nie związani z krajem zamieszkania - najłatwiej im oderwać się od otoczenia. Ci ludzie takimi samymi uczuciami będą kierować się względem Polski - wziąć jak najwięcej, a dać z siebie jak najmniej. Procesy trudne i należy je mieć na uwadze.

 


I kolejna kwestia, to naciski UE na pozbawienie Polski resztek niezależności; widać tu synergię działań i Dudy, i Morawieckiego. Rola opozycji jest tu oczywista - gotowa jest do "pojednania" z władzami w zakresie niszczenia polskości - wszak obowiązuje dalej hasło, że "polskość to nienormalność".

 


Cóż, nutą optymizmu może być to, że dalej wierzę, iż nie dojdzie do pełnoskalowej konfrontacji systemów. Jeszcze jest czas na negocjacje nowych relacji współistnienia. Tyle, że margines takiej opcji coraz bardziej się zmniejsza. Niemniej należy spodziewać się negocjacji - oby z pozytywnym skutkiem. Efektów można się spodziewać latem.

Boże, miej nas w swej opiece.

 

 
98 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: polityka miedzynarodowa.
Zeszyt tematyczny: 13. Akademia Cywilizacyjna.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1859 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1997 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1997 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2286 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2286 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2286 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2286 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2286 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2317 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2317 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2340 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2340 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2341 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2347 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2349 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2349 dni temu
więcej…