portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Polska/Ukraina - "the day after"
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Ukraina - alternatywny scenariusz
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Ukraina - wygrana/przegrana
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wyzwolenie Polski w 1945 roku?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Chiny, Polska, Ukraina ...i reszta.
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Polityka polska
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Dlaczego zagrożenie Rosją jest straszeniem?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Z narastającą troską ...
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Tarcie cywilizacji z Ukrainą w tle
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Przepowiednia z Tęgoborzy
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2022.03.15 07:36

Prognozy i przewidywania

   
 

Wczoraj odbyłem dwie dość długie rozmowy telefoniczne których tematem była ocena wydarzeń. Obie rozmowy były niewyrażonym pytaniem - co dalej?


 


 
Moje uwagi są ostatnio "ukrywane" na S24, ale ponoć są czytane z zainteresowaniem i brane pod uwagę na innych forach. Nawet jeśli są kopiowane - nie mam nic przeciwko.

 
Przedstawiam punkt widzenia z perspektywy cywilizacyjnej; jako taki raczej ma charakter oceny zmian w tym aspekcie. Jeśli moje rozważania cywilizacyjne (te przedstawiałem) są słuszne, to efekty działań bieżących zawsze będą mieściły się w ramach tego schematu. Ważne jedynie, aby odrzucić bieżącą propagandę medialną, która zakłamuje rzeczywistość i tym samym utrudnia prawidłową ocenę sytuacji bieżącej i rokowania na przyszłość.

 


Jest normalnym, że tworzymy pewne wizje przebiegu wydarzeń - zwykle w oparciu o wytworzony światopogląd.  Czyli jak powinny wyglądać zdarzenia wojenne np. na Ukrainie i jakie przynieść skutki. Problemy zaczynają się, gdy przebieg tych wydarzeń przynosi skutki inne od oczekiwanych. Wtedy zaczyna się szukać uzasadnień dla popełnionych błędów.

Różnice między faktycznym przebiegiem zdarzeń, a tym zakładanym , rosną wraz ze stopniem "błędu światopoglądowego". Nożyce się rozwierają.

 
Zaznaczyć należy, że przy spojrzeniu "cywilizacyjnym" należy inaczej liczyć czas. A czas życia każdej cywilizacji jest inny. Niemniej - efekt końcowy musi się  zgadzać.

 


Zdarzenia jak konflikt na Ukrainie to wyzwolenie procesu zmiany relacji między Rosją jako pretendentem do tworzenia własnej cywilizacji (jest to tylko próba), a Cywilizacją Zachodu. 

Nacisk Zachodu był na tyle duży, że zagroził żywotnym interesom Rosji. Ta wykorzystała fakt postępującego osłabienia Zachodu i podjęła działania odwetowe.

 
Ważna więc jest ocena jaki to przyniesie skutek końcowy. Może jeszcze nie ostateczny, ale objawiający się skutkami w najbliższych miesiącach.

 


Przyznaję, że w swoich ocenach zakładałem "krótką wojnę" - szybkie przejęcie Ukrainy przez Rosję. Okazało się, że faktycznie stworzono silną strukturę obronną, zdolną do  dłuższego oporu.

Jednak nie to jest dla mnie najbardziej istotne - raczej to, że błyskawicznie zrywane są wszelkie powiązania. Oba systemy stoją naprzeciw siebie z wrogimi intencjami, a drogi dialogu są niszczone.

Która ze struktur okaże się silniejsza?

Twierdzenie, że sankcje i inne wrogie poczynania względem Rosji są dla niej ciosem - świadczą o bezdennej głupocie. Rosja jest na nie przygotowana. Te powiązania były formą ekspansji; ich przerwanie wskazuje na słabość, a nie siłę. Efektem jest ograniczenie wpływów Zachodu na świecie.

Już widać, że Zachód utracił istotne źródła surowców. Zaczyna brakować energii, ale i rynków zbytu.

Pytanie jakie się nasuwa jest takie: jaki jest możliwy zakres "kurczenia się" Zachodu, aby był zdolny do funkcjonowania? I czy jest w stanie dokonać transformacji w tym kierunku?

Wygląda na to, że USA są w stanie samodzielnie funkcjonować (w oparciu o Kanadę i inne kraje regionu), ale przy wycofaniu zarówno z Europy jak  Azji i BW. Europa - nie ma takich możliwości - ma zbyt dużo braków, a do tego starzejące się, mało ekspansywne społeczeństwo.

Wbrew pozorom (i niechęci) postawa Niemiec, Francji i Niderlandów jest pragmatyczna; zdają sobie sprawę z czekających je klęski po zerwaniu kontaktów z Rosją.

 


A Rosja? Dla nie sytuacja jest normalną. Społeczeństwo normalnie funkcjonuje mając nieco ograniczoną konsumpcję - głównie w dziedzinie artykułów "z górnej półki". W żadnym wypadku nie należy liczyć się z tym, że Rosja "odpuści". Jedynym efektem mogą być większe zniszczenia i cierpienia ludności. Także późniejszy kształt organizacyjny. Jeszcze teraz może to być federacja regionów z wyłączeniem DRL i ŁRL + Krym, ale może to być podział na odrębne republiki.

 


Na polskim "podwórku" - zadziwia intensywna aktywność Morawieckiego dotycząca tworzenia podziału między Zachodem i Rosją. Takie działanie musi prowadzić do eliminacji polskości i podporządkowanie Polski UE; czy można sądzić, że byłoby to korzystne dla utrzymania stabilności systemu?

Bardzo wątpię. Europa Zachodnia wchodzi stadium upadku i próba podporządkowania Polski będzie jak brzytwa, której chwyta się tonący. Raczej należałoby pozwolić na samodzielne rozwiązanie problemów.

 


Można sądzić, że najbliższy czas będzie czasem tworzenia się nowych, okolicznościowych relacji. W Polsce rozmieszczanie uchodźców, znajdowanie im zajęcia. Pojawią się pierwsze konflikty. Istotny wzrost inflacji budujący społeczne napięcia.

Na Zachodzie próby zastąpienia rosyjskich dostaw innymi, z innych źródeł. Także wzrost inflacji mogący skutkować krachem na giełdach. Jednak - nie przewiduję (jeszcze) rozpadu struktur. 

W sumie - to czas tworzenia podstaw wyjściowych nowej organizacji życia i relacji. Międzycywilizacyjne będą owocem negocjacji, które można przewidywać na maj/czerwiec. Na razie - przepychanki.

Wiele zależy od sytuacji na Ukrainie, gdzie można spodziewać się zakończenia walk za jakieś 2 - 3 tygodnie. W tym czasie zostaną zajęte wszystkie ważniejsze punkty strategiczne. Możliwe, że Kijów nie będzie atakowany, a jedynie blokowany.

 


Dodatkowym czynnikiem, który w niedługim czasie zaistnieje będzie BW, gdzie mogą wystąpić braki żywności (brak dostaw zbóż z Ukrainy i Rosji). Dodatkowa niestabilność, a warto wspomnieć, że Arabia Saudyjska i ZEA nie podjęły rozmów z Bidenem, który chciał wymusić wzrost wydobycia ropy; już to wskazuje na upadek USA jako hegemona.  Po prostu - USA nie miałyby czym zapłacić za ropę.

 


Chwilowo świat wstrzymał oddech wobec nagle powstałych komplikacji. Ale to na krótko.

 

 
79 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: polityka miedzynarodowa.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1859 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1997 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1997 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2286 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2286 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2286 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2286 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2286 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2317 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2317 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2340 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2340 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2341 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2347 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2349 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2349 dni temu
więcej…