portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Ukraińskie scenariusze
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Prognozy wojenne z Polską w tle+
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2022.03.31 08:19

Fronty wojny

   
 

"Gorąca" wojna na Ukrainie jest tylko przykrywką zachodzących przemian.
 


 


 
Czemu służą "sankcje" nakładane na Rosję?

 
Czy faktycznie są dotkliwe dla Rosjan? To kwestia cywilizacyjnego spojrzenia na ten problem. Rosjanie faktycznie żyli na poziomie (ci w "interiorze"), który niewiele się zmienił - po prostu  dostępność  towarów oferowanych przez Zachód jest dla nich niewielka. Sankcje dotyczą ludności dużych miast, którzy kulturowo są najbliżsi zachodowi. Czyli faktycznie uderzyły w potencjalnego zwolennika.

Faktycznym celem tych działań jest odcięcie Zachodu od kontaktu z Rosją. Pytanie: kto bardziej na tym traci biorąc pod uwagę specyfikę wymiany towarowej?

Rosja eksportuje surowce i nisko przetworzone produkty, a kupuje te "z górnej półki" gdzie podstawowym wkładem jest przetworzona myśl. Tyle, że do tego potrzeba i energii, i surowców.  Może się więc okazać, przy braku alternatywnych źródeł dostaw, że nastąpi krach na rynkach Zachodu, gdyż bieżąca produkcja nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb społeczeństwa.

Dla Rosji, przy niskiej konsumpcji, nie stanowi to żadnego problemu.

 

 

W zaistniałej sytuacji coraz wyraźniejszy jest podział świata na strefy wpływu, z tym, że ta "zachodnia" gwałtownie się kurczy - i to na własne życzenie.

Jest gorzej, gdyż wobec zagrożenia związanego z utratą źródeł surowcowych, co grozi zapaścią poziomu stopy życiowej,  występują silne tarcia między państwami zachodniej wspólnoty. I okazuje się, że ta wspólnota staje się iluzoryczne; hegemon, czyli USA,  broni swych pozycji kosztem Europy.

Można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że USA są praktycznie samowystarczalne surowcowo i energetycznie. Jednak nie mają istotnych nadwyżek. Z kolei Europa ma wyraźne braki, albo produkcję na poziomie potrzeb (żywność).

 
Konflikt na Ukrainie swymi skutkami uderza przede wszystkim w Europę, a wzmacnia pozycję USA. Tyle, że to dotyczy relacji w ramach wspólnoty zachodniej, bo już w odniesieniu do innej potęgi - Chin, raczej powoduje osłabienie. 

W efekcie Zachód, tu jako całość, traci wpływy w Rosji i wschodzie Europy, ale też ma zmniejszone pole wpływu w innych regionach świata.

 


Jak można przedstawić te rozgrywki ze wskazanej perspektywy?

USA angażują się w konflikt ukraiński, gdyż to osłabia Rosję i jej możliwości ekspansji w innych regionach (głównie BW i Afryka). Jednak , co wskazałem, efektem konfliktu będą problemy państw zachodniej Europy. Te niezbyt chętnie uczestniczą w amerykańskich grach. Stąd specyficzna rola Polski gotowej wspierać USA w ich zamierzeniach.

Co na tym zyskujemy, co tracimy?

Nie jest truizmem, że polskie zaangażowanie znakomicie przekracza możliwości. Kupujemy broń od USA, co wspiera amerykański przemysł, pomagamy Ukrainie sprzętowo, finansowo, a teraz jeszcze przyjmując uchodźców. Ale zyskujemy wsparcie USA dla naszego stanowiska w sporze z Europą zachodnią, a w szczególności z Niemcami.

Należy dokonać bilansu. Jakie straty ponosimy z racji narzuconego odchodzenia od węgla stanowiącego podstawę naszej energetyki? Czy środki przeznaczone dla Ukrainy rekompensować mogą te straty?

Jeśli akcja przeciwko Polsce ze strony Niemiec/UE powiodła by się, to pozbawiłoby to nas zasobów energetycznych i uzależniło od dostaw z Niemiec poprzez hub gazowy zasilany przez Rosję. Polska byłaby "na pasku" Niemiec, szczególnie, że obecna polityka prowadzi do zniszczenia wszelkich kontaktów bezpośrednich z Rosją.

 


Polityka prowadzona przez rząd Morawieckiego jest dosyć racjonalna. Tyle, że nie prowadzi do rozwoju, a wzajemnego wyniszczania. Owszem, można założyć, że wobec odstawienia Niemiec od "rosyjskiej piersi", zmniejszy się nacisk na zniszczenie polskiej energetyki, ale straty będą po obu stronach.

W tej sytuacji zadziwia postawa konsorcjum : Duda, Morawiecki + część PiS-u, uzupełniona opozycją, nastawiona na uległość względem UE. Pomocy ze strony UE nie doświadczymy, gdyż faktycznie oni sami wymagają wsparcia - nie są w stanie utrzymać obecnych pozycji, a poddanie się nakazom Brukseli wymusi uległość względem Niemiec i z czasem doprowadzi do założonego "ładu energetycznego" z Niemcami mającymi w swym ręku kurek.

Jeśli utrzymamy poziom wsparcia Ukrainy, a do tego poddamy Brukseli - to nastąpi w krótkim czasie rozpad więzi społecznych.

Chyba nie muszę dodawać, że "uhonorowanie" Polski wizytą Bidena miało jeden cel - wynegocjowanie maksymalnego wsparcia dla Ukrainy, tak, aby zmniejszyć konieczność pomocy amerykańskiej.

 


Cóż. Jeśli zachowamy minimum zdrowego rozsądku i dbałość o Polską Rację Stanu - mamy szanse na wygranie tej kampanii na obu frontach. Ale "cienka czerwona linia" nie może być przekroczona, a jest do nie bardzo blisko. Należy wnikliwie przyglądać się poczynaniom Dudy i Morawieckiego (bo co do Tuska & co to chyba nie ma wątpliwości) i w miarę możliwości wspierać ugrupowania patriotyczne. 

Miejmy nadzieję, że świadomość zagrożeń zacznie wzrastać w polskim społeczeństwie mimo nachalnej propagandy antypolskiej.

 

 
51 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: polityka międzynarodowa.
Zeszyt tematyczny: 13. Akademia Cywilizacyjna.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
nowe tematy
Chiny, Polska, Ukraina ...i reszta.
Wczoraj zamieściłem notkę odnoszącą się do Chin, a raczej tego, że są one pomijane w opisie działań na "wielkiej szachownicy". A przecież państwo o takiej roli w świecie nie może być pomijane w rozważaniach; kichnięcie Xi może być tajfunem dla połowy świata.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2022-05-01 11:53
W zeszycie tematycznym nr 13.
29 odsł.
Rzeczpospolita, Święta Ruś, Polin
To trzy opcje organizacji życia społecznego; każda ma wersję pozytywną i negatywną. 

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2022-04-16 18:59
W zeszycie tematycznym nr 13.
41 odsł.
Spirala nienawiści
Bardzo niepokoi, że rozkręcana jest spirala nienawiści i jest to świadome zamierzenie zarządzających Polską. 

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2022-04-06 20:14
W zeszycie tematycznym nr 13.
64 odsł.
Polityka polska
Jak racjonalnie podejść do problematyki i to tak, aby mieć na uwadze długofalowy interes polski?

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2022-04-01 09:36
W zeszycie tematycznym nr 13.
61 odsł.
Fronty wojny
"Gorąca" wojna na Ukrainie jest tylko przykrywką zachodzących przemian. 

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2022-03-31 08:19
W zeszycie tematycznym nr 13.
50 odsł.
Dlaczego zagrożenie Rosją jest straszeniem?
Aby odpowiedzieć na to pytanie należy zastanowić się, dlaczego Putin pytał Xi o zgodę na zaatakowanie Ukrainy.

Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje · 2022-03-18 12:08
W zeszycie tematycznym nr 13.
80 odsł.
więcej…
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1815 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 1954 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 1954 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2243 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2243 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2243 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2243 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2243 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2273 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2274 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2297 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2297 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2298 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2304 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2305 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2305 dni temu
więcej…