portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Polska, polskość a katolicyzm i chrześcijaństwo
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Personalizm a polityka
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Elity a cywilizacja
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Tao a Zofia Kossak - Szczucka
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Relacje męsko - damskie z Ukrainą w tle
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Heartland z nutą mistyczną, Ukraina i nowy porządek
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Rzeczpospolita, Święta Ruś, Polin
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Spirala nienawiści
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Przemiana świata ...
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Egzamin "na Żyda" a upadek "Zachodu"
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2022.05.30 13:26

Jak żyć po przemianach

   
 

Czy da się "spowolnić" życie i czy to nie będzie przyspieszenie rozwoju?
 


 


 
Wcześniejsza notka z 26.05 wzbudziła mały odzew - została niezrozumiana, a do tego admini S24 ukrywają moje teksty; portal staje się coraz bardziej polonofobiczny. Nawet krytyka PiS dotyczy tych elementów działalności, które wspierają poczucie polskości.

 
(Zastanawiam się, czy nie pożegnać się z tą witryną mimo mojej tu już kilkunastoletniej obecności. To już antypolski tabloid).

 


Tymczasem w rozważaniach warto chyba trochę czasu poświęcić temu jak ma (może) wyglądać nasze życie po przemianach jakie właśnie zostały rozpoczęte. Że już nie wróci dotychczasowy model życia - to chyba oczywiste. Do czego zatem można dążyć - przynajmniej w analizach o charakterze marzeń?

Pierwszą kwestią jest pogłębienie przekonania, że obecny model życia prowadzi do permanentnych kryzysów. Po prostu oparty jest na antagonistycznych zasadach. W efekcie każdy kierunek "rozwojowy" przynosi negatywne konsekwencje.

 
Choćby dążenie do wygodnego życia, pełnego dostatku i dostępności dóbr wszelkiej maści powoduje pogłębiający się marazm społeczny. Ludzie stają się ociężali, a konsumpcja zwiększa średnią wagę populacji.  Może podróże i poznawanie świata jest czynnikiem rozwojowym? W większości przypadków i tak kończy się konsumpcją tyle, że w bardziej odległych miejscach i z reguły wyższej temperaturze.(Ta forma rozwojowa - jest ostatnio silnie redukowana).

A może edukacja stanowi czynnik rozwojowy? No cóż, obserwując zmiany w oświacie, bezstresowe wychowanie - także z rzutowaniem na naukę tak, aby się nie przemęczać,  efekt końcowy ma formę ogłuszonego stada reagującego na bodźce.

 


Te procesy są powolne i nie dotyczą wszystkich jednostek. W każdym systemie występują jednostki realizujące swoje  cele rozwojowe.

 
Jak można je określić?

Wydaje się, że rozwój , widziany w kategoriach uniwersalnych, dotyczy doskonalenia zasad współistnienia, co wymaga odrzucenia wszelkich form hierarchiczności bytów - także antropocentryzmu; człowiek jako "król stworzenia" ma być wzorem dla innych bytów, a nie ich władcą.

 


Obecna struktura społeczna nastawiona jest konfrontacyjnie względem innych. Tworzona jest taka organizacja społeczna, gdzie jak największa część energii społecznej może być wykorzystana transcendentnie. Następuje podział pracy dążący do takiej struktury.

Tymczasem celem życia nie jest praca nad podbojem innych, ale po prostu życie - istnienie. Zatem nasza energia powinna być wykorzystywana przede wszystkim "na własne potrzeby".

W pewnym zakresie - tak jest. Przecież wykonujemy codzienne czynności higieniczne, jedzenie, dbamy o najbliższe otoczenie. Jednak reszta czasu przeznaczana jest na usługi na rzecz innych. Owszem, w zamian otrzymujemy jakieś gratyfikacje, które pozwalają funkcjonować, ale ten system zależności prowadzi do zatracenia więzi między naturalnością realizacji potrzeb, a wkładem w życie społeczne. Stajemy się niewolnikami systemu.

 


Pytanie jakie tu stawiam dotyczy relacji między czasem przeznaczonym na realizację własnych potrzeb, a wkładem na rzecz społeczeństwa w warunkach, gdy odrzucimy (czy to możliwe?) konfrontacje jako cel tworzenia wspólnoty - społeczeństwa?

 


Pojawia się pytanie, czy mentalnie jesteśmy przygotowani do takiej zmiany celu rozwojowego, co wiązałoby się ze "spowolnieniem" życia?

Cóż. Dalszy rozwój struktur "konfrontacyjnych"  może zlikwidować tę formę istnienia białka - techniczne możliwości już istnieją. jak się nagromadzi dostatecznie dużo środków, to na pewno zostaną użyte. (Oczywiście - dla dobra ludzkości).

Może zatem proponowana zmiana celów rozwojowych jest zasadna?

 

 
118 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: społeczeństwo, rodzina, relacje społeczne.
Zeszyt tematyczny: 13. Akademia Cywilizacyjna.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1901 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2040 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2040 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2359 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2360 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2383 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2383 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2384 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2390 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
więcej…