portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
Fronty wojny
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Ukraińskie scenariusze
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Prognozy wojenne z Polską w tle+
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2022.06.02 07:33

Dlaczego nie popieram Ukrainy. Zdanie odrębne

   
 

Pewnie będę miał przechlapane, ale sumienie nakazuje przedstawić i tę opcję.


 


 
Jakie perspektywy są dla relacji polsko - ukraińskich w przypadku wygranej Ukrainy?

 
Czy tzw. "poważni" politycy roztaczają przed Polakami wizję przyszłych stosunków? Jakoś cała narracja przypomina "program " PO, który składa się z jednego hasła: odsunąć PiS od władzy. Tu mamy też podobne ujęcie - "dop... Rosji".

W zasadzie nie mam nic przeciwko "dop..." Rosji, ale powstaje kwestia - co dalej?

 


Chyba jest oczywistym, że przegrana Rosji w tym konflikcie musiałaby doprowadzić do niestabilności i możliwego rozpadu państwa. Tak jest w Rosji  jako kontynuatorce Księstwa Moskiewskiego. Można rozważać, czy wtedy nie doszłyby do władzy czynniki gorsze od obecnych. Ten kierunek pozostawiam otwarty.

 
Opcja rozpadu i utworzenia drogi dostępu dla eksploatacji rosyjskich bogactw naturalnych przez Zachód - jest łagodniejsza i bardziej kusząca. Ale jawi się pytanie, czy te korzyści będą też udziałem Polski, czy też jak w Iraku i Afganistanie ...

 


Sądzę, że warto sobie przemyśleć ten wariantowy rozwój sytuacji - z wszelkimi wskazaniami wpływów na Polskę w świetle kierunków rozwojowych i dążeń Polaków, a wynikających z polskiej odrębności. Pewne wskazania są wyraźne - choćby kwestia "covid",  nacisków na polską "praworządność", czy zasady współżycia (LGBT+).  Sprawa kosztów utrzymania (energia, żywność), a dochodzi edukacja i wiek emerytalny.  Już nie rozpatruję kryzysu finansowego wynikającego w znacznej mierze ze swobodnego dodruku $. To tylko rysujące się kierunki przemian z jakimi spotkamy się w najbliższej przyszłości, a ich natężenie będzie powiązane z wynikami kampanii ukraińskiej.

 


 
I kwestia relacji polsko - ukraińskich. Jak zareaguje Ukraina przy wygranej? Czy przeprosi za Wołyń, czy też raczej wysunie roszczenia do Chełmszczyzny i Przemyśla z okolicami? Na jakich zasadach możliwe jest budowanie wspólnej przyszłości - bez rozwiązania kwestii zaszłości?

Konflikty nie trwają wiecznie - przychodzi czas pokoju wymuszonego choćby brakiem sił i zdolności do dalszych walk. I trzeba jakoś życie ułożyć. A tu brak jest nawet rozważań na ten temat.

 


Drugi wariant - wygrana Rosji i osiągnięcie przez nią założonych celów. Ten wariant wydaje się i bardziej prawdopodobny, i perspektywicznie korzystniejszy. 

Oczywiście - wymaga wymiany ekipy rządzącej Polską i to w równym stopniu chodzi o PiS jak i PO (jako opozycja). Po prostu - trzeba wymienić całą klasę polityczną. Dlaczego? Bo ta się skompromitowała i straciła historycznie mandat władzy. Aby to było możliwe - musiałyby zajść też istotne zmiany na Zachodzie - i być może "ukraińskie zaangażowanie" się do tego przyczyni. Może spełnić rolę wyzwalacza, gdyż jest też dużo innych czynników osłabiających istniejące struktury.

 


Z jaką sytuacją mielibyśmy do czynienia? 

Rosja nie chce (nie jest zdolna) do okupacji całej Ukrainy. Od Kijowa na Zachód istnieje pas, który byłby bardzo kłopotliwy w zarządzaniu. Do tego biedny. To "gorący kartofel", który Rosja chętnie podrzuciłaby komuś innemu (potencjalnie - Polsce). Złośliwość takich zamierzeń - jest nad wyraz oczywista.

Moim zdaniem - ta kadłubowa, a faktycznie obejmująca tereny o nacjonalistycznych skłonnościach, Ukraina - powinna pozostać samodzielną jednostką i budować zręby własnej państwowości. (Mam poważne wątpliwości, czy Ukraińcy to potrafią - patrząc na ich roszczeniowość pozbawioną odpowiedzialności).

Ale taka próba powinna zostać podjęta już z uwagi na wyładowanie nacjonalizmu; to ruch podobny chęci wyzwolenia się nastolatka z wpływu rodziców, który musi doświadczyć konieczności zapracowania na swoje utrzymanie.

Polska powinna życzliwie przyglądać się procesowi. Dlaczego życzliwie - mimo zaszłości? Bo zawsze będzie to nasz sąsiad z którym trzeba utrzymywać jak najlepsze stosunki. Przyszłość ma sens tylko we współżyciu, a jątrzenie nie prowadzi do dobrych następstw.

 


W zarysowanej, ale bardzo realnej perspektywie (zmęczona wygraną Rosja, Zachód bardzo osłabiony przegraną), jest szansa na budowanie Trójmorza jako struktury pozwalającej na odbudowę relacji społecznych w regionie. Oczywiste, że muszą to być relacje win - win, a takie leżały o zasad Rzeczypospolitej. Na takiej też zasadzie budują swe wpływy Chiny.

Pozostaje kwestia Rosji.

Tu trzeba zauważyć, że Rosja, po wygranej, znajdzie się w trudnym położeniu. Dotychczasowy model (turańszczyzna) nie jest w stanie sprostać wyzwaniom. Przecież powstaną nowe odrębności (czy o charakterze państwowym?) - DRL, ŁRL, ale też Noworosja, być może  Zaporoże - konieczne będzie ułożenie relacji i nie będzie to system w pełni scentralizowany z jakim mamy obecnie do czynienia w Rosji.

Będą problemy odbudowy zniszczeń powojennych - a przecież z Zachodem będą kiepskie relacje. Do tego będzie silny, narastający nacisk ze strony Chin.

Jednym słowem - Rosja będzie potrzebowała odmiennych dotychczasowym, nowych koncepcji rozwojowych - albo zostanie podporządkowana Chinom. Jedynym ratunkiem jest skorzystanie z polskich doświadczeń i rozwiązań występujących w Rzeczypospolitej.

 


Perspektywicznie - upatruję szans na  stworzenie stabilnych zasad współistnienia właśnie we współpracy z Rosją. To odległa perspektywa, ale mająca szanse na stabilność. Inne warianty mają dużo gorsze rokowania. Ale o tym już w innych zapisach.

 

 
80 odsłon
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: polityka międzynarodowa.
Zeszyt tematyczny: 13. Akademia Cywilizacyjna.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1901 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2040 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2040 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2359 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2360 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2383 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2383 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2384 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2390 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
więcej…