portal systemowy idei cywilizacyjnych
 
podobna tematyka
O zbrojeniach
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Ukraińska Operacja Specjalna na tle wojny cywilizacyjnej
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wojna cywilizacji
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Polska/Ukraina - "the day after"
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Ukraina - alternatywny scenariusz
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Wyzwolenie Polski w 1945 roku?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Chiny, Polska, Ukraina ...i reszta.
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Polityka polska
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Dlaczego zagrożenie Rosją jest straszeniem?
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Prognozy i przewidywania
Krzysztof J. Wojtas · Dyskusje
Opracowania systemowe
Krzysztof J. Wojtas
Systemy filozoficzne a polskość
 
Książka zawiera rozszerzoną wersję koncepcji powstawania idei cywilizacyjnych, gdzie zasady wyjściowe opierają się na opracowaniach prof. Konecznego, który wskazał, że u źródeł idei cywilizacyjnych leżą wartości. Należy zaznaczyć, że przedstawione opracowanie jest krytyczne względem pierwowzoru, a oparte na spostrzeżeniu, że prof. Koneczny przyjął arbitralnie wartości podstawowe i nie wskazał ich umocowania. Stąd znaczne różnice i rozróżnienia. Druga część książki jest porównawczym wskazaniem zbieżności zasad idei cywilizacyjnej z praktyką tworzenia podstaw ustrojowych Rzeczypospolitej. Zbieżność ta upoważnia do nadania polskiej koncepcji organizacji życia społecznego miana Cywilizacji Polskiej. Końcowe fragmenty książki są sugestiami zmian i rozwiązań, które pozwoliłyby na powrót do drogi wskazanej przez twórców Rzeczypospolitej.
Cywilizacja Polska
Książka jest pierwszą, scaloną formą analiz, które doprowadziły do przekonania, iż polski fenomen należy traktować w kategoriach odmienności cywilizacyjnej. Opisuje jak powyższe przekonanie powstało; zarówno w kategoriach rozważań filozoficznych jak i przy odniesieniach do konkretnych sytuacji, co prezentowane jest w postaci krótkich tekstów tematycznych.
więcej…
 strona główna autorzy blogi szukaj zasady kontakt 
Dyskusje2022.06.19 06:51

Ukraina - wygrana/przegrana

   
 

Warto zastanowić się z jakimi skutkami należy się liczyć zależnie od wygranej/przegranej Ukrainy.


 


 
Obie strony konfliktu  (mowa o USA i Rosji - bo Ukraina jest pionkiem w tej grze) nie dopuszczają myśli o własnej przegranej. Jednak konflikt nie może się ciągnąć w nieskończoność. Miejmy taką nadzieję, bo przeciąganie MUSIAŁOBY  skończyć się III WŚ o niewyobrażalnych skutkach.

Oczywiście - zakończenie konfliktu zostanie przedstawione jako zwycięstwo stron tyle, że warto rozważyć , co ono będzie oznaczało dla Europy (sprawę przemiany świata z tego wynikającej - na razie można pominąć.

 


 
Wygrana Ukrainy - nie będę prorokiem jeśli stwierdzę, że to najbardziej korzystnie wynegocjowane przez obecny rząd Ukrainy warunki zakończenia konfliktu. Już samo utrzymanie się obecnych władz - należy uznać za sukces.

Czyli - "w ręce " Rosji przechodzą tereny obecnie zajęte + skrawki regionu Donieckiego i Ługańskiego. Ukrainie udaje się zablokować zamiar przejęcia reszty terenów zamieszkałych przez większość rosyjskojęzyczną.

Jaki "start" ma to państwo? Niezależne źródła mówią o ok. 200 000 trwale wyeliminowanych, a do tego zwykle dodaje się 3 - krotną liczbę poszkodowanych. Populacja w kraju zmniejsza się do około 20 mln mieszkańców (wątpliwe, aby  znaczna część emigracji chciała wrócić do zrujnowanego kraju). To wojenna trauma "założycielska".

 
Wobec zniszczeń wojennych - potrzeba będzie środków na odbudowę. I należy sobie zdawać sprawę, że zaletą obecnej ekipy jest "posiadanie" zapewnień o pomocy Zachodu. (Należy się liczyć z tym, że Zachód, po wynegocjowaniu pokoju będzie dążył do zmiany ekipy u władzy - aby nie mieć zobowiązań).

Tymczasem Europa nie będzie dysponowała nadwyżką środków, a wręcz sama doświadczy problemów gospodarczych. Główne będą wynikały z wysokich cen energii, utraty rynków zbytu wynikający z zapoczątkowanej konfliktem przemiany kooperacji w gospodarce światowej, co wobec wzrostu kosztów produkcji będzie zabójcze. Do tego należy liczyć się z falą migracji z północnej Afryki , co wynikać będzie z niedoborów żywności wynikających z braku dostaw z Ukrainy.

Można się pokusić o stwierdzenie, że ta sytuacja jest docelowo mało korzystna dla Europy, ale i dla Ukrainy; takie rozwiązanie będzie zawierało zarzewie konfliktu. Dalej będzie dążenie do "odzyskanie" utraconych ziem, a jednocześnie niestabilność sytuacji warunkuje niechęć do dużych inwestycji. Europa odzyska częściowy dostęp do surowców z Rosji, ale tu także istotny będzie spadek zaufania.

 
Rosja akceptując ten stan rzeczy musi liczyć się z powstaniem wewnętrznej opozycji, gdzie zarzutem będzie "niedokończenie" rozwiązania kwestii ukraińskiej mimo olbrzymich kosztów, a do tego przejęcie terenów wyniszczonych walkami. Rosja musiałaby samodzielnie (bez wsparcia z Zachodu, bo blokady współpracy dalej by się utrzymywały) odbudowywać nowo przyłączone tereny.

Polska , wobec zobowiązań, udzielałaby wsparcia Ukrainie, co byłoby dużym obciążeniem dla gospodarki, a do tego utrzymane byłoby "dozbrajanie", co także stanowi poważne wyzwanie.

 


 
Rozważmy zatem skutki "przegranej" Ukrainy.

Co będzie przegraną tej ekipy? Oddanie większości terenów Zadnieprza + Noworosja (prawdopodobnie Rosja nie będzie występować o rejon Odessy). Te tereny albo zostaną włączone do Rosji, albo powstanie tam odrębna państwowość. Można sądzić, że raczej to pierwsze - nowa państwowość jedynie jako twór przejściowy.

Należy się liczyć z tym, że obecna ekipa bardzo szybko musiałaby być zastąpiona inną - możliwe "rozliczenia " wewnętrzne. W "ręku" Ukrainy pozostają tereny dawnej Małorosji i Zachodniej Ukrainy (dawnych Kresów polskich). Do tego rejon Odessy i Zakarpacie. Niewykluczone, że może wystąpić tendencja do separatyzmu, a przynajmniej utworzenia formy federacyjnej o dużej samodzielności regionalnej.

Tak powstałe silnie okrojone państwo  miałoby duże szanse na stworzenie spójnej odrębności przy odrzuceniu nacjonalno-nazistowskich zasad.

Do tego, wobec stabilnych (relatywnie) relacji z sąsiadami wystąpiłaby wola inwestowania, co pozwoliłoby w miarę szybko odbudować zniszczenia. W dalszym ciągu taka Ukraina miałaby duży potencjał gospodarczy - zarówno bogactwa naturalne jak i żyzne ziemie, co pozwoliłoby na budowę dobrobytu mieszkańców.

Polskie wsparcie miałoby silniejsze osadzenie społeczne wynikające z osłabienia animozji. Ukraina w większym stopniu byłaby otwarta na przyjmowanie polskich rozwiązań organizacyjnych.

Także Europa Zachodnia łatwiej "strawiłaby " przemiany wobec mniejszej nieufności na linii EU - Rosja.

 


Największym "przegranym" byłyby tu USA, gdyż musiałyby praktycznie wycofać się z Europy. Tu pytaniem jest, czy USA są już gotowe do takiego rozwiązania? 

A jak potoczą się zdarzenia? Tego będziemy świadkami. Oby nie uczestnikami.

 

 
63 odsłony
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować    blog autora
Tagi: polityka miedzynarodowa.
Zeszyt tematyczny: 11. Międzymorze.
login:
hasło:
  odzyskaj hasło
Załóż konto, aby mieć więcej możliwości, np. komentowania artykułów.
najnowsze komentarze
Re: Polityka wschodnia: Rosja
Krzysztof J. Wojtas 1901 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2040 dni temu
Re: WIGILIA MIŁOŚCI
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2040 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Krzyżowanie Drogi, Prawdy, Życia
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Krzysztof J. Wojtas → Mariusz Głowiński 2329 dni temu
Re: Śmierć Chrystusa - alternatywnie
Mariusz Głowiński → Krzysztof J. Wojtas 2329 dni temu
Re: Kwestie dyskusji
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2359 dni temu
Kwestie dyskusji
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2360 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Krzysztof J. Wojtas → Piotr "Turbanator" Świtecki 2383 dni temu
Re: Państwo etyczne; 500 +
Piotr "Turbanator" Świtecki → Krzysztof J. Wojtas 2383 dni temu
Re: Założenia programowe
(konto techniczne) → Krzysztof2 2384 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof3 → Krzysztof J. Wojtas 2390 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof2 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
Re: Założenia programowe
Krzysztof1 → Krzysztof J. Wojtas 2391 dni temu
więcej…